Dolara Çin işkencesi

Dolara Çin işkencesi
Dolara Çin işkencesi
S&P'nin not indirimine rağmen Çin'in beklentilerin üzerinde büyümesiyle artan risk iştahı ve Londra kaynaklı yabancı girişleri doları 1 ayın en düşük seviyesine çekti

Çin’de büyümenin beklentilerin üzerinde gelmesi, S&P’nin not indirimine rağmen Avrupa ülkelerinin borçlanma ihalelerinde faizin gerilemesi, Almanya ZEW Endeksi’ndeki tarihi artış, paritedeki yükseliş ve risk iştahının güçlenmesiyle birlikte artan yabancı girişi, doları 12 Aralık’tan bu yanaki en düşük seviyeye çekti. Dolar dün bankalararası piyasada 1.8350 TL’ye kadar geriledi. Euro da dün dolar karşısında gün içinde 1.28 seviyesinin üstünü test etti. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 2,4 yükselen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ( İMKB ) çıkışını sürdüren endeks, dün de banka hisseleri öncülüğünde yüzde 1,4 oranında değer kazanarak 53.529 puana çıktı.

Çin’de ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 8,9 ile son 2.5 yılın en zayıf büyümesini kaydetti. Analistler dördüncü çeyrekte büyümenin yüzde 8,7 olmasını bekliyordu. 2010’da yüzde 10,4 büyüyen Çin geçen yılın tamamında yüzde 9,2 büyüdü. Beklenenden daha iyi gelen son çeyrek verisinin, Euro Bölgesi krizinin küresel aktiviteyi yavaşlattığı yönündeki yatırımcı endişelerini azaltması borsalardaki yükselişin fitilini ateşledi.

Sorunsuz borçlanma
Piyasaların moralini yükselten bir diğer gelişme ise Euro Bölgesi ülkelerinin borçlanmalarındaki faiz düşüşü oldu. Dün İspanya 4.88 milyar euro borçlanırken, faiz 12 aylık ihalede yüzde 4,058’den 2,049’a, 18 ay vadeli ihalede ise 4,22’den 2,33’e geriledi. İhaleye 16.7 milyar euroluk talep geldi. Yunanistan’ın 1.63 milyar euroluk 3 ay vadeli ihalesine de 2.9 kat talep gelirken, faiz yüzde 4,68’den 4,64’e indi. Avrupa Finansal İstikrar Fonu da, dün düzenlediği 6 ay vadeli bono ihalesinde 1.5 milyar euro borçlandı. İhaleye 3.1 kat talep geldi.
Risk alma iştahındaki artışın Türkiye ’yi olumlu etkilediğini belirten analistler, dolar satma eğiliminin özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha belirgin görüldüğüne dikkat çekiyor. Yeni bir parasal gevşeme beklentisinin fiyatlandırmalarda etkili olabileceğine işaret edilirken, içeride de döviz sepetinin 2.10’a gerilemesi sonrasında Merkez Bankası’nın kıstığı likiditeye tekrar arttırabileceği beklentilerinin bankacılık hisselerine alım getirdiği vurgulanıyor.

Dolar neden düşüyor?
İspanya ve Yunanistan’ın borçlanma faizinin düşmesi.
Çin’de dördüncü çeyrek büyümesinin beklentilerin üzerinde olması.
Almanya ZEW eğilim endeksinin artış rekoru kırması.
Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) varlığını koruması.
Risk alma iştahındaki artış ve Londra kaynaklı yabancı girişi.

bigPara.com