Dolara milyar dolarlık fren

Döviz düşünce Merkez Bankası piyasalardan yaklaşık 1.2 milyar dolar aldı. Müdahale nedeniyle dolar 1.4 YKr yükselerek günü 1.3450 YTL'den kapattı.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Hafta başından bu yana yabancı yatırımcıların döviz satıp bonoya yönelmesiyle başlayan arz fazlası ve fiyatlardaki hızlı gerileme karşısında Merkez Bankası dün döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahalede bulundu. Sabah başlayan ve öğleden sonra da devam eden müdahaleler yoluyla Merkez Bankası'nın toplam 1.2 milyar dolar
alım yaptığı tahmin ediliyor.
En son 16 Şubat 2004'te döviz piyasasında doğrudan alım yönünde müdahalede bulunan Merkez Bankası'nın dünkü döviz alımı nedeniyle dolar kuru günü 1.4 YKr (14 bin TL) yükselişle 1.3450 YTL'den, avro 1.8 YKr (18 bin TL) çıkışla 1.7520 YTL'den tamamladı.
Sabah 1.3190'a indi
Türkiye'nin AB'ye tam üyelik konusunda tarih alması, IMF ile yeni üç yıllık stand-by anlaşmasının imzalanmasına kesin gözüyle bakılması ve ekonomideki hızlı toparlanma yüzünden son haftalarda yabancıların Türk menkul kıymetlerine olan ilgisi artmaya başladı. Son üç gündür yabancıların dolar satıp bono aldığını belirten bankacılar, dün sabah da yine yabancı satışları ve paritenin etkisiyle dolar kurunun 1.3190 seviyesine kadar gerilediğini söyledi.
Merkez'in saat 11.00'dan başlayarak müdahalede bulunduğunu, ancak asıl yüklü müdahaleyi öğleden sonra yaptığını söyleyen bir bankacı, dünkü gelişmeleri şöyle özetledi: "Gerek paritenin dolar aleyhine 1.3120'ye yükselmesi, gerekse yabancı satışlarıyla dün sabah dolarda hızlı düşüş yaşandı. Merkez Bankası bunun üzerine öğle saatlerine kadar 170 milyon dolar civarında tahmin ettiğimiz sınırlı bir müdahalede bulundu. Ancak Merkez'in alım müdahalesi sonucu dolar kuru öğle saatlerinde 1.3450'le yaklaştı. Kurların yükseldiği bu seviyeyi cazip gören yabancı yatırımcıların yanı sıra yerli bankalarımız öğleden sonra satışlarını artırdı. Merkez Bankası da akşam saat 17.30'a kadar sürekli döviz alarak piyasaya müdahalede bulundu. 1.1 milyar dolara kadar müdahaleyi izledik ancak devamı geldi. Tahminen dün Merkez Bankası 1.2 milyar dolar aldı."
Bankacılara göre, yabancıların Türk menkul kıymetlerine yönelik ilgisi devam edecek. Bu nedenle dövizdeki yabancı satışları da sürecek. Ancak ay sonu sıkışıklığının da etkisiyle Merkez Bankası'ndan ay başına kadar müdahale beklentisi ise oldukça zayıf.
Bono faizi düştü
Yabancıların son günlerde döviz satıp bono ve tahvile yönelmesi faizleri aşağı çekti. Dün de yabancıların da katıldığı alımların etkisiyle piyasanın yeni gösterge kâğıdı olan 9 Ağustos 2006 vadeli tahvilin faizi, valörlü işlemlerde 0.5 puan düşüşle 19.18'e geriledi.


Borsada yeni zirve: 27.302
İMKB bir gün arayla yeni rekor kırdı. Gün boyunca alıcılı olan İMKB'de endeks günü 246 puan yükselişle 27.302'den kapattı. İşlem hacmi 1.8 milyar YTL'ye yükseldi.
Yabancı yatırımcıların da katıldığı dünkü alımlarda bankacılık hisseleri yükselişin yine lokomotifi oldu. Bu arada İMKB 30'da yer alan hisselerin dün yeniden çıkışa geçmesi de dikkat çekti. 17 Aralık zirvesi öncesinde yüzde 46.28 olan yabancıların İMKB'deki hisse payı dün itibarıyla yüzde 56.58'e çıktı. Yabancıların desteğiyle yükselişini sürdüren borsada küçük yatırımcıların da son günlerde katılımının arttığını belirten borsa çevreleri, çıkışın devam edeceği görüşünde. Teknik olarak kuvvetlenen borsanın ilk aşamada 28.000, ardından 30.000 endeks hedefi ise kuvvetlenmiş görünüyor.