Dolardaki artış aynı minvalde

ABD'nin faiz artırma sinyaliyle tırmanışa geçen dolar dün 2.2 YKr (22 bin TL) artışla, 1.4030 TL (1 milyon 403 bin TL) oldu.

İSTANBUL - FED'in aralık ayı toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla başlayan yabancı çıkışı dün hız kesmesine karşın devam etti. Önceki gün başlayan ve yabancıların yaklaşık 600 milyon dolar alımı ile sonuçlanan hareket dün daha sınırlı düzeyde kaldı. Buna karşın uluslararası piyasalarda da güçlenen dolar içeride 1.4120'lere kadar çıktıktan sonra günü 2.2 KRş artışla (22 bin TL) 1.4030 YTL'den (1 milyon 403 bin TL) kapattı. Yine yabancı satışlarıyla bono faizleri ise 0.2 puan yükselişle yüzde 20.61'e ulaştı.


Büyütmek için tıklayınız

FED'in önceki gün açıklanan toplantı tutanaklarının 'faiz artırımı yolda' beklentisini kuvvetlendirdiğini, bunun da yabancı fonların Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan piyasalardan çıkışını hızlandırdığını söyleyen bir yetkili, "Önceki gün yabancılar 600 milyon dolar alıp yoğun şekilde bono sattı. Yerli bankalar ise tam tersi bono alarak faizdeki çıkışın sınırlı düzeyde kalmasına neden oldu. Döviz tarafında ise yine müşteri ve banka alımlarıyla kurlardaki çıkış nispeten dengelendi. Tabii bu arada paritenin dolar lehine hareketi de kurlardaki çıkışı destekledi. Bugün (dün) ise yabancı hareketi azalmakla birlikte sürdü" yorumunu yaptı.
Bugün gözler ABD'de
'Yabancı satışı bitti demek için erken' diyen aynı yetkili, özellikle bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam rakamının önemli olduğunu belirterek, "Bu rakam yabancıları harekete geçirebilir. Bizim gibi gelişmekte olan piyasalar için önemli" dedi.