Dolardaki artış havayollarını etkiledi

Son haftalarda doların yüzde 15'e varan değer artışının, bir saatlik uçuşun maliyetini kişi başı 85 YTL'den 98 YTL'ye çıkardığı, bu nedenle 'ucuza uçmanın' da riske girdiği açıklandı.

ADANA - Son haftalarda doların yüzde 15'e varan değer artışının, bir saatlik uçuşun maliyetini kişi başı 85 YTL'den 98 YTL'ye çıkardığı, bu nedenle 'ucuza uçmanın' da riske girdiği açıklandı. Türkiye'de, 2003 yılından itibaren gündeme gelen, son dönemlerde hızla gelişen ve halka ucuz uçuşun kapılarını aralayan özel havayolu şirketleri, otobüs fiyatının da altına düşen biletlerle halkı sevindirirken, doların ani yükselişi ve buna paralel artan maliyetler karşısında çıkış yolu arıyor.
FLY Air Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hasançebi, bu yıl yabancı turist sayısındaki azalmayla birlikte havayolu şirketlerinin tüm umutlarını iç hat seferlerine bağladığını ancak, dolardaki yükselişin istenmeyen bir sürpriz olduğunu belirtti. Hasançebi, havayolu şirketlerinin uçak kirası, yakıt, kaptan, hostes ve teknisyen maaşına kadar tüm girdilerinin dolara endeksli olduğunu, buna karşın biletlerini YTL üzerinden sattığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:
"Yükselen maliyet, düşen kâr marjı karşısında ucuza uçmak artık riske girdi. Bütün havayolu şirketlerinin bir araya gelerek, Ulaştırma Bakanlığı'nın da görüş ve önerileri doğrultusunda önlem alması gerekir. Çünkü, oluşan şartlarda düşük fiyatla uçmak cazip değil."