Dolar'dan sonra Euro da rekor kırıyor

Dolar'dan sonra Euro da rekor kırıyor
Dolar'dan sonra Euro da rekor kırıyor
Dolar geçtiğimiz hafta tarihinin en yüksek seviyesine çıkarak 3 lirayı görmüştü. Asıl yükseliş ise bu hafta Euro'da gözlendi. Geçtiğimiz haftayı 3,35'ten kapatan Euro sabah saatlerinde 3,42 seviyelerini görerek yeni bir rekor kırdı.

Piyasalar haftaya hareketli başladı. Geçtiğimiz hafta TL karşısında 3 lirayı gören doların yanı sıra sabah saatlerinde yükselen Euro ilk defa Euro/TL 3,42 seviyesini gördü.

Geçen hafta rekor kırarak piyasaları sarsan dolar ise sabah saatlerinden itibaren 2,9824 seviyesine geldi.

Son 1,5 ayın en yüksek seviyesini gören Euro dolar karşısında ise 1,1496’i gördü. Euro en son yüzde 0.9 yükselişle 1.1480 dolar oldu. Euro/TL ise parite etkisiyle bu sabah 3.4263 ile yeni zirvesini gördükten sonra 08.24'te 3.3896/3.3971 seviyesinden işlem görüyor.

PİYASALAR PANİKTE

Reuters’a konuşan Shinsei Bank'ın Tokyo bölümü Araştırma Müdürü Takako Masai, küresel piyasalarda yaşanan satış baskısı için "Piyasalar panik halinde. İşler gittikçe 1990 sonlarındaki Asya finansal krizine benzemeye başladı. Spekülatörler en kırılgan gördükleri varlıkları satıyorlar" dedi.

Hürriyet ’in haberine göre, Asya borsalarında bugün yüzde 5’i aşkın kayıplar yaşandı. Bunun yanı sıra Shanghai borsası yüzde 8.5 kayıpla son beş buçuk ayın en düşük seviyesine geriledi. Analistler, Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalarda satışların nedeninin Asya borsalarının öncülük ettiği yaşanan sert satış basıklarına bağlı olduğunu belirtti.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Euro

  ,

  Türkiye

  ,

  Reuters

  ,

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  Asya