Dolardan yeni rekor: 2.4680

Dolardan yeni rekor: 2.4680
Dolardan yeni rekor: 2.4680
Merkez Bankası'nın politikalarına ilişkin belirsizlik dış piyasalarda yaşanan gelişmelerle dolar 2.4680 TL'ye kadar yükselerek tarihi zirveye çıktı.

İSTANBULMerkez Bankası'nın para politikalarına ilişkin belirsizlik TL'yi baskı altında tutmaya devam ederken Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) beklenmedik şekilde fonlama karşılığında Yunan tahvillerini kabul etmekten vazgeçmesiyle dolar/TL 2.4680'e kadar yükselerek tarihi zirveye çıktı.

Dolar/TL dün gece geç saatlerde 2.4680 seviyesini test ettikten sonra güne Türkiye saati ile 07.53'te 2.4605/2.4620 seviyesinde başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 'ın ve hükümetin yaklaşan genel seçimler öncesi ekonomiyi desteklemek adına faiz indirimi isteklerine karşın merkez bankası yıllık enflasyondaki düşüşü ara Para Politikası Kurulu (PPK) ile erken faiz indirimi için yeterli görmedi.

Merkez Bankası’nın (TCMB) bu açıklamasıyla 2.40'ın altına gerileyen dolar/TL, siyasilerin ve Erdoğan'ın TCMB'ye ve PPK'nın bağımsızlığına yönelik eleştirileri ve gelişmekte olan ülke para birimlerindeki satış baskısı ile tarihi zirvelerine yükseldi.

Analistler hem küresel gelişmelerin hem de içeride TCMB'ye yönelik eleştirilerle kurun baskı altında kalmaya devam edeceğini öngörüyor.

(REUTERS)

bigPara.com