'Doların 2 YTL'ye çıkması söz konusu değil'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 'Sokaktaki insan dolar 2 YTL'ye çıkar mı diye soruyor? Siz ne düşünüyorsunuz' sorusuna, doların 2 YTL'ye yükselmesinin söz konusu olmadığını, panik havası yaratmamak gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 'Sokaktaki insan dolar 2 YTL'ye çıkar mı diye soruyor? Siz ne düşünüyorsunuz' sorusuna, doların 2 YTL'ye yükselmesinin söz konusu olmadığını, panik havası yaratmamak gerektiğini söyledi. Türkiye Bankalar Birliği'nin genel kurulunda soruları yanıtlayan Ergun Özen, banka olarak faiz seviyelerindeki artışa paralel olarak faizleri yukarıya çektiklerini belirterek, şu andaki psikolojiyi anlamak için biraz erken olduğunu, ancak bunun 2-3 haftada belli olabileceğini kaydetti.
Konut kredilerine de değinen Özen, "Konut kredilerinde çok ciddi hacimler biraz kaybolacaktır ama durmayacaktır. Faizlerde yukarıya ters bir trend, çok ciddi bir değişim artık beklemiyorum" dedi.
Ergun Özen, enflasyonda bir revizyona gidip gitmedikleri yönündeki soru üzerine ise mayıs ve haziran ayı enflasyonlarının Türkiye için çok önemli olduğunu, enflasyon beklenti anketlerinde yukarı bir trendin görüldüğünü ifade ederek, "Şu anda yüzde 5'leri tutmayacağı kesin" diye konuştu.