Doların ateşi hayli yükseldi: 1.51 TL

Doların ateşi hayli yükseldi: 1.51 TL
Doların ateşi hayli yükseldi: 1.51 TL

Piyasalardaki bozulmayla dolara güvenli liman olarak bakan yatırımcılar doları tırmandırıyor.

Dolar içeride yükselmeye devam ediyor. Bankalararası piyasada dolar 1.5125 TL ile son iki ayın en yüksek düzeyine çıktı

İSTANBUL - Avrupa’da bankalara ilişkin kaygılarla yurtdışı borsalardaki kayıp artarken, dolar içeride yükselmeye devam ediyor.
Son günlerde gelen alımlar sonrasında bankalararası piyasada dolar dün 1.51’in de üzerine çıktı, ancak günü 1.51’den kapattı. Dolar gün içinde 1.5125 TL ile son iki ayın en yükseğini gördü. Uzun süredir IMF anlaşması beklentisi ve dışarıdaki olumlu havayla yatay seyreden dolar son iki haftadır yükseliş kaydediyor. 21 Ekim’de 1.4540 TL düzeyinde olan dolar o günden bu yana geçen zamanda yüzde 4 değer kazandı. Piyasalardaki bozulmayla dolara güvenli liman olarak bakan yatırımcılar, doların değer kazanmasına neden oluyor. 

‘1.55’lere çıkabilir’
Kurdaki hareketi değerlendiren Alternatifbank Döviz Pozisyon Müdürü Sevgi Aytekin, “Bu bizden kaynaklanmayan bir artış. Risk algısının kötümsere dönmesinden kaynaklanıyor. Dolar bütün ülke para birimleri karşısında değer kazandı. Gelişmekte olan ülke para birimleri biraz daha fazla değer kaybetti. Dolarda yıl sonuna kadar 1.55-1.56’lara gidebiliriz. Kurda yeniden 1.45’lere geri dönüşün olması gelecek çok iyi haberlere bağlı. Ancak kurda çok ciddi bir artış da olmaz; 1.80’lere kadar gitmeyiz” dedi.

Dolar neden yükseliyor?
* Uluslararası piyasalarda bir düzeltme hareketinin başladığı gözleniyor

* Fakat gelen veriler iyileşmeye işaret etmiyor

* 1.50’nin üzerine kadar çıkan avro/dolar paritesinin gerilemesi bu çıkışa neden oluyor.

* Amerika Merkez Bankası Fed’den faiz artışı geleceğine yönelik spekülasyonlar

Borsalarda kayıp artıyor
Avrupa’da bankalara ilişkin endişelerle borsalarda düşüşler gözleniyor. Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 2’nin üzerine çıkarken, ABD vadeli hisse senedi piyasalarında da yüzde 1’e yakın kayıplar var.
Dışarıdaki satışlar İMKB’yi de etkiledi. İMKB Ulusal 100 Endeksi günü yüzde 2.36 düşüşle 46 bin 335 puandan kapattı. Dolardaki yükselişin de etkisiyle İMKB’de kâr realizasyonları gözlerden kaçmadı. (Radikal)