Dolmuş uçak dönemi yakın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, havacılık sektörünün hızla geliştiği Türkiye'de 50 kişilik uçaklarla şehirlerarası 'dolmuş uçak' projesini yaşama geçireceklerini söyledi.

GAZİANTEP - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, havacılık sektörünün hızla geliştiği Türkiye'de 50 kişilik uçaklarla şehirlerarası 'dolmuş uçak' projesini yaşama geçireceklerini söyledi. Gaziantep Havalimanı yeni terminal binasının açılışını yapan Başbakan Erdoğan, havayolu taşımacılığına talebin arttığını ifade ederek, "2015'te Türkiye için belirlenen yolcu sayısına, biz bu yıl ulaştık. Talep artıkça kalite ve rekabet de artacak. 2008'de THY filosu yeni alınacak uçaklarla 100'ü aşacak. 2012'de kişi başı milli geliri 10 bin doları aşacak Türkiye'de bu filo da ihtiyaca cevap veremeyecek. Bunun için yeni çalışmalar yapıyoruz. Şu anda 50 kişilik uçaklarla şehirlerarası dolmuş uçak projesini başlatacağız. Bu ilerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşacak. Zamanı iyi değerlendiren Türkiye için dolmuş uçak projesini en kısa sürede hayata geçireceğiz" dedi.
Havadaki rekabetin uçak bileti fiyatlarını düşürmesi nedeniyle otobüs firmalarının şikâyette bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bırakın halkımız otobüse de binsin, uçağa da binsin, biz bununla gurur duyalım. Bunlar çok güzel gelişmeler. Şimdi bunun bahtiyarlığı içindeyiz" diye konuştu.
Tahminler tutmadı
Özel havayolu şirketlerinin taşımacılık sektörüne girmesiyle havayolu taşımacılık ücretlerinin makul seviyeye çekildiğini vurgulayan Erdoğan, rekabetin hizmette kaliteyi artıracak güzel günleri getireceğini, bunun da yakın olduğunu kaydetti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da üç yıl önce bölgesel sivil havacılık projesini hayata geçirdiklerini hatırlattı. Bakan Binali Yıldırım şunları söyledi:
"O zaman 31 milyon uçak yolcusu varken, proje sonrası 2005'te bu sayı 55 milyona yükseldi. Bu dünyada tahminleri de altüst etti. Üç yıllık dönem içinde 4 milyon insan uçak yolculuğu ile tanıştı. Biz bu dönemde yüzde 35 artış sağladık. Atıl havaalanlarını harekete geçirip modernize edeceğiz. Amacımız 73 milyon Türk insanını uçak yolculuğu ile tanıştırmaktır."
Yeni terminal binası Erdoğan tarafından açılan Gaziantep Havalimanı, inşaatı devam eden ek pistin tamamlanmasıyla uluslararası statüye kavuşacak ve yılda 4 milyon yolcuya hizmet verecek.