'Dolmuş uçak projesi' ile her yere uçulacak

Ana havalimanlarından küçük meydanların bulunduğu illere ve küçük meydanlar arasındaki çapraz uçuşları öngören 'dolmuş uçak projesi' hayata geçirildi.

ADANA - Ana havalimanlarından küçük meydanların bulunduğu illere ve küçük meydanlar arasındaki çapraz uçuşları öngören 'dolmuş uçak projesi' hayata geçirildi. Proje, Atlas Jet Havayolları'nın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı Ankara-Adana uçuşuyla başladı. Şirketin iki uçağı İstanbul'dan Adana'ya uçtu. Bir diğer uçuş ise Ankara'dan Adana'ya, Kanada yapımı Bombardier CRJ 900 tipi uçakla gerçekleştirildi.
Dolmuş uçak projesinde kullanılmak üzere Atlas Jet tarafından alınan üç uçağın filoya katılması nedeniyle Adana Havalimanı'nda düzenlenen törene katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, havacılık sektöründe yeni gelişmelerin fiyatları düşürdüğünü ifade ederek şunları söyledi: "THY devletin kurumu. Dolayısıyla 'devlet özel sektörle rekabet istemez' diyorlardı. Şimdi ikisi de kazanıyor. Fiyatlar da düştükçe düşüyor. Önemli bir gelişme. Havacılık sektörü daha iyiye gidecek."
Dolmuşların Ankara-Adana uçuşuna katılan Yıldırım, 2003'te bölgesel havacılık projesini başlattıklarını ve çok çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını kaydederek, "Uçak sayısında yüzde 100, yolcu sayısında ise yüzde 129 oranında artış sağlandı" dedi.
'Bu projeyle Siirt'e de uçaklar inip kalkacak'
Dolmuş uçak projesiyle atıl havaalanlarının aktif hale getirilmesinin mümkün olacağını vurgulayan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Projenin ilk ayağı Sabiha Gökçen'in kullanılmasıydı. Bu başarıldı. Projenin ikinci ayağı olan ana limanlardan küçük meydanlara ve küçük meydanlar arasındaki çapraz uçuşlar da devreye girdi. Bu küçük uçaklar sayesinde 46 meydana sefer yapılabilecek" dedi. Yıldırım, özellikle uzun süredir atıl durumda olan Siirt Havaalanı'na küçük uçaklarla uçulmaya başlandığını söyledi.
"Artık uçaklara göre meydan değil, meydanlara göre uçak politikamız var" diyen Yıldırım, dolmuş uçak projesi sayesinde bütün meydanları aktif hale getireceklerini kaydetti. Yıldırım, iç hatlarda uçan yolcu sayısının 32 milyondan 56 milyona çıktığını, ancak 73 milyon vatandaşın en az bir kez uçmasını istediklerini ve hedefe ulaşacaklarını söyledi.