Domates güvesine karşı biyo-silah

Domates güvesine karşı biyo-silah
Domates güvesine karşı biyo-silah
Ürüne büyük zarar veren domates güvesiyle biyolojik mücadelede kullanılabilecek üç böcek türü tespit edildi

HATAY-Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) bitki koruma uzmanlarının gerçekleştirdiği çalışmayla, son dönemde yurt genelinde yaygınlaşarak ekonomik açıdan önemli düzeyde kayıplara yol açmaya başlayan ve çiftçiler kadar ihracat açısından da sıkıntı yaratan domates güvesi "Tuta Absoluta" zararlısını büyük oranda yok ettiği tespit edilen üç böcek türü tespit edildiği bildirildi.

MKÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Miktad Doğanlar, Türkiye ’nin birçok yerinde tespit edilen, küçük bir kelebek olan ve domates güvesi olarak bilinen "Tuta Absoluta" zararlısının domates ve patlıcanın yaprak, sürgün ve meyvelerinde beslenerek adeta ürün üzerinde "imha edici" rol oynadığını kaydetti.

Üretim sürecinde önemli kayıplara yol açan zararlıya karşı kimyasal mücadelenin tam anlamıyla sonuç vermediğini vurgulayan Doğanlar, "Şu an zararlının Antalya , Adana ve Hatay ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde zarara yol açtığı tespit edildi. Önlem alınmazsa ülkenin domates üretimi yapılan bütün yörelerine dağılacak gibi görülüyor" dedi.

Ürüne zarar veren ve değerlendirilemez hale gelmesine yol açan,
ihracatını engelleyen zararlıyla mücadele kapsamında uzun zamandır çalıştıklarını belirten Doğanlar, tarım ilaçlarının kullanılmadığı MKÜ Araştırma Enstitüsüne ait domates seralarında çeşitli parazitlerin zararlıya yöneldiğini tespit ettiklerinin ve yüzde 70’lere varan düzeyde "yok edici" etki gösterdiklerinin tespit edildiğini kaydetti.

Doğanlar, "Closterocerus Clavus", "Bracon Didime" ve "Ratzeburgiola Cristatus" parazitleriyle, domatese büyük zarar veren ve üreticilerin ekonomik kayıp yaşamasına yol açan "Tuta Absoluta" zararlısına karşı mücadele edilmesi gerektiğini belirtti.

"KİMYASAL MÜCADELE DURDURULMALI"
MKÜ seralarındaki çalışmalarla elde edilen başarının seralar ve tarımsal alanlara uygulamasının bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayan Doğanlar, zararlının verdiği sorunlar dikkate alınınca bu türlerin kitle üretimi sürecine geçilmesinin zorunluluk olduğunu bildirdi.

Doğanlar, "Yararlı böceklerin laboratuvar ortamında çoğaltılarak seralara bırakılması lazım. Ayrıca, olumlu sonuç vermeyen, yararlı canlıları yok ederken çiftçilere de önemli maliyetler getiren kimyasal mücadelenin durdurulması şart" diye konuştu.

Doğanlar, yararlı böceklerin yaşam alanlarındaki tuta absolutayı nasıl yok ettiği ve üremeleriyle ilgili araştırmaları sürdürdüklerini sözlerine ekledi.(aa)

bigPara.com