Domuz gribi için kongre merkezine bile termal kamera kuruldu

Domuz gribi için kongre merkezine bile termal kamera kuruldu
Domuz gribi için kongre merkezine bile termal kamera kuruldu

İstanbul Valisi Muammer Güler, basın toplantısıyla kongrenin yapılacağı bölgede alınan önlemleri açıkladı. FOTOĞRAF: ELVAN EZBER / DHA

10 bin polis ve 1600 özel güvenlik görevlisinin bulunacağı IMF-Dünya Bankası toplantıları için domuz gribi önlemleri alındı

İSTANBUL - İstanbul’da 6-7 Ekim arasında düzenlenecek olan ve 186 ülkeden 20 bin üst düzey kişinin katılacağı Dünya Bankası Grubu ve Uluslararası Para Fonu (IMF) Guvernörleri Kurulları toplantısı için sağlıktan güvenliğe kadar geniş güvenlik önlemleri alındı. 10 bin polis, 1600 özel güvenlik ekibinin güvenliği sağlayacağı toplantıda domuz gribi tehlikesine karşın havalimanında termal kamera sayısı artırılırken, kongre merkezine de termal kamera kuruldu.
İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada, dünyada bu toplantının ikinci kez yapıldığı tek ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, şunları söyledi:

39 otelde kalacaklar
“Dünyada kongre turizminde 15’inci sıradayız. İlerleyen zamanda ilk 10’a girmek için uğraşıyoruz. İstanbul’un geleceği kongre yatırımına bağlı. Artık büyük kongrelere ev sahipliği yapıyoruz. Bu kongreye 186 ülkeden devlet başkanı, başbakan ve bakan gibi üst düzey 20 bin kişi katılıyor. Misafirlerimiz Kongre Vadisi’nin çevresindeki 39 otelde ağırlanacak. Katılımcılar için ulaşımlarından sağlığına kadar üst düzey önlemler alındı. Havalimanı’ndan ikametgâh yerleşkesine gidene kadar korunacaklardır. MOBESE kameralarının sayısı artırıldı. Belirli noktalara da bu kameralardan yerleştirildi. Kongre Vadisi’nde de tüm tedbirler alındı. Organizasyonda 10 bin polis görev yapacak. Bunun yanında 1600 özel güvenlik görevlisi de bulunacak.”

Hangi yollar kapanacak?
Güler’in verdiği bilgiye göre dış güvenliği polis sağlayacak. İç güvenliği ise polis kontrolündeki özel güvenlik görevlileri yapacak. Kongre merkezinde 3 vardiya halinde çalışacak 10 bin kişi de katılımcılara hizmet verecek. Kongre boyunca genel olarak yol kapatması yapılmayacak. Kongre vadisinin çevresindeki caddelerde bariyerlerle kapatılacak. Kongre vadisinin giriş ve çıkışlarında dış ve iç kontrol üniteleri oluşturulacak. Heyetlerin geliş ve gidişlerinde trafikte kontrollü geçişler sağlanacak. Bazı alanlarda geçici kapatmalar yapılabilecek.
Adilbaba kavşağı, Küçükçiftlik Caddesi iniş-çıkış, Taşkışla Caddesi, Gümüş Sokağı IMF toplantısı boyunca kapalı olacak.

24 sağlık ekibi var
Güler, gazetecilerin “Domuz gribiyle ilgili bir önlem var mı?” sorusuna,“Domuz gribine karşın havalimanında geçtiğimiz dönemlerde termal kamerası önlemimiz vardı. Toplantı nedeniyle de havalimanındaki termal kamera sayımızı artırdık. Kongre merkezine de termal kameralar yerleştirildi. Böylece şüpheli bir durumda önceden müdahale yapılabilecek. 24 saat sağlık ekibi oluşturuldu. Sağlık alanında da üst düzey önlemi almış olduk” diye cevap verdi. Toplantıyı takip edecek basın için 2 bin 500 kişilik basın merkezleri oluşturuldu. (Radikal)