Domuz gribi Türk koyununa ilgiyi artırdı, bayram öncesi fiyatlar uçtu

ANKARA - Türkiye’de koyun sayısındaki azalma yanında, domuz gribi nedeniyle Ortadoğu’daki ülkelerin koyun talebinin Türkiye’ye yönelmesi fiyatların artmasında etkili oldu. Kurban Bayramı’nın yaklaşması nedeniyle, besicilerin ellerindeki hayvanı satmaması da fiyatların artışını tetikledi.
Ankara Ticaret Borsası verilerine göre, 2008 yılı sonu, 2009 yılı başlarında 9-10 lira arasında değişen kuzu karkas etinin kilogram fiyatı, bugünlerde 16-17 liradan işlem görüyor. Kuzu etinin fiyatında yüzde 60’a varan artışta, küçükbaş hayvan varlığındaki azalma yanında, Ortadoğu ülkelerinin, koyun ithalatında domuz gribi riski nedeniyle Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler yerine Türkiye’ye yönelmeleri de etkili oldu.

İhracat yüzde 303 arttı
Bu talebin etkisiyle, Türkiye’nin hayvan ihracatı, ocak-ağustos döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 303’ün üzerinde arttı. Geçen yılın ağustos ayında 934 bin dolar olan hayvan ihracatı yüzde 85.5 artarak 1 milyon 732 milyon dolara, geçen yılın ocak-ağustos döneminde 5 milyon 445 milyon dolar olan hayvan ihracatı da bu yıl yüzde 303.1 artışla 21 milyon 950 bin dolara yükseldi. Ocak-ağustos döneminde 80 bin 918 baş koyun ihraç edildi. İhracatın büyük bölümünün Lübnan’a yapıldığı, Lübnan’dan Suudi Arabistan ve diğer İslam ülkelere dağıtıldığı belirtiliyor. Ancak, kayıtlı ihracat dışında, İran, Irak, Suriye gibi ülkele sınırlardan oldukça fazla miktarda koyun geçirildiği, fiyatları esas etkilen unsurun bu olduğu belirtiliyor.

Fiyatlar bayramda daha da artacak
İstanbul’da da hayvan fiyatlarında artış görüldü. Alınan bilgiye göre, cinsine göre fiyatları değişen kurbanlıklardan ‘Karaman Koyunu’nun canlı olarak kilogramı geçen yıl 4.5 liradan satılırken bu yıl, 8.5 liradan alıcı buluyor. Canlı olarak kilogram fiyatı 10 lira olan ‘Kıvırcık Koyunu’da geçen yıl, 5.5 liraydı. ‘Dağlıç Koyunu’nun canlı olarak kilogramı ise geçen yıl 5 lirayken, bu yıl 9 liradan satılıyor.
Yetkililer Kurban Bayramı’na kadar fiyatların daha da artacağını dile getirdi. Küçük baş hayvanların kilogram fiyatının şu an 8 lira civarında olduğunu ifade eden yetkililer, Kurban Bayramı’nda bu fiyatın 10 lirayı bulacağını, büyük baş hayvanların kilogramının ise şu anda 7 lira civarında olduğunu, bayramda ise 9 liradan aşağı olmayacağını iddia etti. (aa)