'Don Kişot biz olduk'

Türkiye'de ilk kez özel sektör rüzgâr santralı kurdu. Bandırma'da kurulan santralın yılda 120 milyon Kwh elektrik üreteceğini söyleyen Bilgin Enerji Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Bilgin "Bir Don Kişot'a ihtiyaç vardı.
Haber: NEVİN DONAT / Arşivi

BALIKESİR - Türkiye'de ilk kez özel sektör rüzgâr santralı kurdu. Bandırma'da kurulan santralın yılda 120 milyon Kwh elektrik üreteceğini söyleyen Bilgin Enerji Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Bilgin "Bir Don Kişot'a ihtiyaç vardı.
O da biz olduk. Öncüyüz, yatırımcılar bizi görüp harekete geçecek. Sabancı Grubu da Çanakkale'de yatırım yapmak istiyor, kendileriyle görüşüyoruz" dedi.
Bilgin Enerji Yatırım Holding bünyesindeki BARES Elektrik Üretimi Santralı'nda yapılan toplantıda konuşan Bilgin "Biz devlete 1 kuruş külfet getirmeden yatırımımızı gerçekleştirdik ve rüzgardan elektrik üretiyoruz. Bandırma BARES'te üretilen yıllık 120 milyon Kwh enerji, yaklaşık 80 bin-100 bin nüfuslu bir yerleşim biriminin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Ürettiğimizi de Koç Holding'e satıyoruz" diye konuştu.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay ise, "Bir çocuğun bayram hediyesi aldığında hissettiği mutluluğu duyuyorum" diyerek söze başladı. Günay, "Burada bir yatırımcı , her türlü riski üstüne alarak 40 milyon doların üzerinde yatırımla küçücük bir tepedeki rüzgârdan yararlanarak Bandırma'nın elektriğini karşılayacak bir enerji üretiyor, demek ki böyle de oluyormuş" dedi.
'Nükleer'e karşı değilim'
Elektrik dağıtım özelleştirilmelerinin başlaması gerektiğini de vurgulayan Günay, Türkiye'nin en azından 2020'ye kadar kendi kaynaklarıyla enerji üretebileceğini vurguladı. Günay nükleer enerjiye karşı olmadığını, santral yapılacaksa serbest piyasa dengelerini bozmadan, kurallara uyularak yapılması gerektiğini söyledi. Günay, bir soru üzerine, Sinop'un şu anda nükleer santral için yer lisansı olmadığını, orada nükleer santralın şu aşamada yapılamayacağını belirtti. Hükümet daha önce nükleer santralın kurulacağı en güçlü yedi-sekiz yerin başında Sinop'un geldiğini açıklamıştı.
Uzmanlar bölgenin halen lisansının bulunmadığını, ancak lisanslama çalışmalarının da başlatıldığını söylüyor. Bilgin rüzgârdan elektrik üretmenin bir getirisinin de, atmosferdeki 80 bin ton karbon emisyonunu azalttıklarını söyledi. Avrupa karbon ticareti belgesi aldıklarını ve bu belgeyle yılda 360 bin avro prim alacaklarını belirten Bilgin "Ancak Türkiye Kyoto Anlaşması'nı imzalasaydı 1.6 milyon avro prim alacaktık" dedi. Bilgin rüzgâr santralı yatırımlarına devam edeceklerini de sözlerine ekledi.
Asker elektrik istedi
Vehbi Bilgin, "Buradaki hava kuvvetleri birimi tümgeneral seviyesinde, bize bir mektup geldi 'yılda 7 milyon 700 bin Kwh tüketimimiz var, sizden elektrik almak istiyoruz. Çünkü biz pencereden sizin pervanelerin (tirbün) döndüğünü görüyoruz ve mutluluk duyuyoruz' diye ama verme şansımız yok. Koç Holding'le bir yıllık anlaşmamız var" dedi.