Dondurmada yüzde 27 kaymaklı satılıyor

İSTANBUL - Türkiye’nin dört bir yanında 140’ı aşkın şubeyle hizmet veren Özsüt, yaz aylarının en çok tercih edilen lezzetlerini açıkladı. Buna göre Türk insanı tercihini kaymaklı dondurmadan yana kullanıyor.
Meyveli dondurmalar arasında çilekli dondurma, frambuazlı dondurma  ve karadutlu sorbe dondurmayı tercih ediyoruz. Sütlü tatlı denildiğinde ise kazandibi ilk sırada yer alıyor. Dondurma tüketimi yaz aylarında yüzde 60 artıyor. 1938’de İzmir’de doğan 140’ı aşkın şubesi bulunan Özsüt, yazın tüketiciler tarafından en çok tercih edilen dondurma ve sütlü tatlıları açıkladı.
Yaz aylarında dondurma tüketiminde yüzde 60’a varan oranda bir artış görülüyor. Özsüt’ün tüm dondurma satışları içinde yüzde 27’lik bir paya sahip bulunan kaymaklı dondurmayı yüzde 18 ile çikolatalı ve yüzde 10 ile sakızlı dondurma izliyor. Özsüt Genel Müdürü Yıldırım Çullu, “Dondurma tüketimi yaz aylarında tüm Türkiye’de artış gösteriyor. Kış aylarıyla bir kıyaslama yapıldığında bu artışın yüzde 60’lara ulaştığı görülüyor. Mayıs ve ekim arasında aylık ortalama 200 tonun üzerinde dondurma üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi. (Radikal)