'Dönünce gerekeni yaparım'

Şansal Büyüka ve Erman Toroğlu'nun pazar gecesi Lig TV'de yaptığı 'Maraton' adlı spor programı nedeniyle Digitürk Genel Müdürü Ertan Özertem'i görevinden alan Digitürk ve...

İSTANBUL - Şansal Büyüka ve Erman Toroğlu'nun pazar gecesi Lig TV'de yaptığı 'Maraton' adlı spor programı nedeniyle Digitürk Genel Müdürü Ertan Özertem'i görevinden alan Digitürk ve Lig TV Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Karacan 'Gereken zamanda gerekenin yapılacağını' söyledi.
Halen Paris'te bulunan ve yarın yurda dönecek olan Karacan'ın hafta sonunda bu işin sorumluları olarak gördüğü bazı Digitürk yöneticilerini görevden alması bekleniyor. Karacan'ın "Yokluğumdan yararlanıp yayın yapmışlar. Bu hafta sonu da becerebilirlerse yapsınlar. Burası Latin Amerika mı ki; erken kalkan darbe yapsın" dediği öğrenildi. Ali İhsan Karacan, Özertem hakkında yasal sürecin başlatılmasını da istedi.
Olay nasıl patlamıştı?
Karacan, Toroğlu'nun sözleşmesini ikilinin programda, evlenme arifesinde olan Galatasaraylı Ümit Karan'a "Bütün golleri bugün attın. Bakalım yarın akşam nasıl gol atacaksın?" demesi üzerine feshetmişti. Bunun üzerine Büyüka-Toroğlu ikilisi direnmiş, Karacan ise programın daha sonraki hafta yayımlanmasına izin vermemişti.
Karacan'ın yurtdışında olmasından yararlanan Digitürk'ün sahibi Mehmet Emin Karamehmet, genel müdür Özertem'e talimat verip Maraton'u yayımlatmıştı.
Digitürk ve Lig TV halen Mehmet Emin Karamehmet'in şirketleri. Ancak devlet Karamehmet'in Yapı Kredi Bankası ve Pamukbank borçları nedeniyle şirketlerin yönetimine el koymuş durumda. Şirketleri BDDK ve TMSF tarafından atanan bir ekip yönetiyor. Karamehmet'in bu şirketlerden şimdilik kâr ederlerse temettü alma hakkı var. Ancak Yapı Kredi Bankası'nın Koç'a satılması Karamehmet'i bu tür operasyonlar konusunda cesaretlendirmişe benziyor.
Banka hisseleri devredildiği zaman bu iştirakler de Koç Grubu'na gidecek. Anlaşmaya göre, Karamehmet'in şirketleri altı yıl içinde Koç'tan satın alma hakkı var. Karamehmet de "Nasıl olsa alacağım" diye rahat davranıyor.