'Dört aydır sorunlu kredilerimiz azalıyor'

'Dört aydır sorunlu kredilerimiz azalıyor'
'Dört aydır sorunlu kredilerimiz azalıyor'

Özkaya: Faizlerin aşağı inmesi mümkün değil.

İSTANBUL - HSBC Kurumsal ve Yatırım Bankacılığından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkaya, “Sorunlu kredi oranlarımızı ticari ve kurumsal kredilerde son dört aydır azalıyor” dedi.
HSBC Kurumsal Bankacılık Avrupa’nın hazırladığı raporun tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Özkaya, “Mart ayından itibaren bankalar kredi verme konusunda daha olumlu olmaya, yaz aylarından itibaren de daha fazla kredi vermeye başladı. Sorunlu kredi oranlarımız ticari ve kurumsalda son dört  aydır azalıyor. Bu oran kurumsalda binde 5’in altında, KOBİ’lerde ise yüzde 3’lerde” dedi.
Son 5-6 aydır her ay 2.000 yeni KOBİ hesabı açtıklarını ifade eden Özkaya, her ay 300-400 hesabın da kredili müşteri haline geldiğini söyledi.
Büyük kurumsal firmalara şu anda kısa vadede yüzde 7.5-8 arasında faiz oranıyla kredi verdiklerini belirten Özkaya “2-3 yıllık kredilerde yüzde 10-10.5 arası teklif ediliyor. Bu oran daha küçük firmalarda yüzde 13-14’ü buluyor. Faizlerin daha aşağı inmesi şu anda mümkün görünmüyor” diye konuştu.

‘2010’da faiz ve enflasyon artacak’
HSBC Başekonomisti Murat Ülgen de, ekonomide 2010 yılının ikinci yarısından itibaren faiz artırımı beklediklerini belirterek, “Enflasyon yavaş yavaş yukarı gidecek. Bu da nominal faizleri etkileyecek. Önümüzdeki dönemde Hazine’nin toplam iç borç itfasının yüksek olması da risk primini etkileyebilir. Ancak mali performansta iyileşme olur, beklentiler iyileşmeye başlarsa risk primi aynı seviyelerde kalabilir” dedi. Ülgen, 2010 için enflasyon tahminlerinin yüzde 7-8, büyüme tahminlerinin de yüzde 3-3.5 arasında olduğunu kaydetti. 

Türkiye Avrupa’nın beş süper devleti arasında
HSBC Kurumsal Bankacılık Avrupa’nın ‘Geleceğe Dayanıklı Avrupa’ raporunda, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı beş Avrupa ülkesi (Çek  Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Polonya) yeni ‘Süper devletler’ olarak nitelendirildi. Özkaya, raporun şirketlerin sanıldığı gibi krizden çok etkilenmediğini gösterdiğini belirterek, “Birçok şirket verimlilik sağlayarak, maliyetlerini azaltarak kâr marjlarını korumuş. Örneğin Polonya’da şirketlerin yüzde 74’ü, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 56’sı Türkiye’de ise yüzde 40’ı kâr marjlarında hiçbir kayıp yaşamamış” dedi. Özkaya, raporun Türkiye’yi tek başına yansıttığını düşünmediğini ancak, her şeyi ‘çok kötü’ olmadığını gösterdiğini söyledi. (Radikal)