Dört Çinli 400 milyon dolar yatırıma geliyor

Bakan Ergün, dört Çinli firmanın Türkiye'yi yatırım için seçtiği müjdesini verdi. Ergün yatırımın 400 milyon doları aşacağını belirtti.

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ’nin en rekabetçi ülkelerden biri olduğunu, 2011’in yatırım açısından daha parlak geçeceğini söyledi. Aralarında dünyanın en çok iş makinesi üreten firmalarından Sanny’nin de bulunduğu 4 Çinli firmanın Türkiye’ye yatırım için harekete geçtiiğini belirten Ergün, “Yatırım miktarı ise 400 milyon doların üzerinde. Bu firmaları birçok Çinli firmanın takip edeceğini düşünüyoruz” dedi.

TİM’in kasım ayı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında Ergün, Türkiye’nin bugün dünyada en çok güven duyulan ekonomilerin başında geldiğini ifade etti. Çinli otomobil firması DFM’nin 300 milyon dolarlık, iş makinesi üreticisi Liugong’un 60 milyon dolarlık ve Sanny firmasının da 40 milyon dolarlık yatırım için kolları sıvadığını açıklayan Ergün, “Arkadan başka firmalar da gelebilir. Bu yatırımların bir kısmı sıfır yatırımlar. Bir de BYD Otomobil var. Onun yatırım miktarı belli değil” dedi. DFM otomobil firmasının yatırım için İzmir bölgesini düşündüğünü bildiren Ergün, iş makineleri üreten Liugong ile Sanny’nin de Çorlu Çerkezköy’de yatırım planladığını, 2013 yılında bunların faaliyete geçmeyi düşündüklerini kaydetti.

Murat 124’ benzetmesi
2002 ile 2009 kıyaslandığında, ihracatın, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine yüzde 458, Türk Cumhuriyetlerine yüzde 448, Afrika’ya ise yüzde 500 oranında artış gösterdiğini söyleyen Ergün, “Eğer Türkiye dışa açılmamış olsaydı, bugün hala Mercedes fiyatına Murat 124’e biniyor olabilirdik” dedi. Ergün, kura ilişkin de “Biz merak etmeyin TİM toplantısına gelirken 1,50 olur dedik bakın 1,50 oldu” dedi.

WikiLeaks’te bilmediğimiz bir şey yok
Bakan Ergün, bir gazetecinin, “WikiLeaks internet sitesinin yayımladığı belgelerde Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelere” yönelik sorusu üzerine şunları söyledi: “Bir takım spesifik dedikodu niteliğindeki konuların ilişkilerde dikkate alınmasının yersiz olduğunu düşünüyorum. Belgeler bilinmeyen bir durumla karşı karşıya değil. Orada yazılanlar ve çizilenler Türkiye’nin tartıştığı konular. Dolayısıyla ABD İsrail veya bölge ülkeleriyle ilişkilerimizde yeni bir duruma işaret edecek bir gelişme o belgelerin içerisinde görünmüyor.”

Somut destek istiyoruz

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, “Orta yüksek ve yüksek teknolojili sanayilerde üretim ve ihracatın artırılması için somut destekler içeren sanayi strateji belgesinin hazırlanması ve uygulanması gerekiyor” dedi. Sanayinin olmazsa olmaz desteklerden bir tanesinin yatırım teşvikleri olduğunu vurgulayan Büyükekşi, yıl sonunda yürürlükteki yatırım teşviklerinin sona ereceğini, yeni dönemde her sektör için ayrı ayrı kriterler belirlenmesini istediklerini kaydetti. Büyükekşi, “Kimi sektörlerde enerji, kimilerinde vergi, kimilerinde istihdam desteklerine ihtiyaç var. Mutlaka istihdam olması gerekir. Belli sayıda istihdam sağlayan yatırımlar da özel olarak desteklenmelidir” dedi.

bigPara.com