Dört elektrik dağıtım şirketi sahiplerini buluyor

Dört elektrik dağıtım şirketi sahiplerini buluyor
Dört elektrik dağıtım şirketi sahiplerini buluyor

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş ye ait Boğaziçi EDAŞ ın abone sayısı 3 milyon 832 bin, elektrik tüketimi 18.948 Gwh, kayıp kaçak oranı yüzde 11.

Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketlerinin nihai pazarlık görüşmeleri bugün. Toplam tüketimi 43 bin 497 gigavatsaat (Gwh) olan dört bölgenin özelleştirilmesiyle, elektrik piyasasının yüzde 32.4'ü daha özelleştirilmiş olacak

ANKARA - Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (TEDAŞ) ait Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle elektrik dağıtım şirketlerinin nihai pazarlık görüşmeleri bugün yapılacak. Söz konusu dört şirketin özelleştirilmesiyle TEDAŞ’ta kalan üç dağıtım şirketi ise Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Anadolu elektrik dağıtım şirketleri olacak. 

Kalanları yıl sonunda
Kalan söz konusu üç şirketin özelleştirmesinin yıl sonuna kadar yapılarak, dağıtım ihalelerinin 2010 yılında tamamlanması öngörülüyor.
Toplam tüketimi 43 bin 497 gigavatsaat (Gwh) olan dört bölgenin özelleştirilmesiyle, elektrik piyasasının yüzde 32.4’ü daha özelleştirilmiş olacak. Yetkililer, gruplar halinde özelleştirme ihalelerine çıkarak, piyasaya belirli sürelerle dağıtım şirketlerinin arz edilmiş olduğunu, yatırımcılara finansman ile ilgili yapacakları çalışmada kolaylık sağlandığını, dağıtım sektörünün kamudan özel sektöre geçmesinde de bir geçiş sürecinin yaşanmış olduğunu ifade ediyor.

Boğaziçi abone zengini
Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş, İstanbul ili Rumeli Yakası’nı, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. İzmir ve Manisa illerini, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ise Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerini kapsıyor.
Boğaziçi EDAŞ’ın abone sayısı 3 milyon 832 bin, elektrik tüketimi 18.948 Gwh, kayıp kaçak oranı yüzde 11, Gediz EDAŞ’ın abone sayısı 2 milyon 345 bin, elektrik tüketimi 13.862 Gwh, kayıp kaçak oranı yüzde 6.3, Trakya EDAŞ’ın abone sayısı 768 bin, elektrik tüketimi 5.473 Gwh, kayıp kaçak oranı yüzde 7, Dicle EDAŞ’ın abone sayısı 1 milyon 46 bin, elektrik tüketimi 5.214 Gwh, kayıp ve kaçak oranı yüzde 64,2. Toplam tüketimi 43.497 GWH olan 4 bölgenin özelleştirilmesiyle elektrik piyasasının yüzde 32.4’ü da özelleştirilmiş olacak. Söz konusu şirketlerin özelleştirilmesiyle TEDAŞ’ta kalan üç dağıtım şirketi ise Akdeniz, Toroslar ve İstanbul Anadolu Elektrik Dağıtım Bölgesi. 

Nerelerdeki bitti?
Akdeniz Dağıtım Elektrik A.Ş, Antalya, Burdur, Isparta il sınırlarını, Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş, Adana, Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye, Kilis, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş de İstanbul ili Anadolu Yakasını kapsıyor. Öte yandan özelleştirme işlemi biten dağıtım bölgeleri arasında Başkent Elektrik Dağıtım, Meram Elektrik Dağıtım, Sakarya Elektrik Dağıtım ve Osmangazi Elektrik Dağıtım şirketleri bulunuyor. (aa)