'Dostluk bank' hazır

Türk ve Yunan işadamlarının girişimiyle kurulacak Ege Girişim Bankası'nın (Business Aegean Bank-BAB) merkez şubesinin, haziran sonunda Atina'da açılacağı duyuruldu.

İZMİR - Türk ve Yunan işadamlarının girişimiyle kurulacak Ege Girişim Bankası'nın (Business Aegean Bank-BAB) merkez şubesinin, haziran sonunda Atina'da açılacağı duyuruldu. Bankanın kurucu ortağı ve Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı Panagiotis Koutsikos, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımları artırmak amacıyla oluşturulan Ege Girişim Bankası'nın kuruluş izni için Yunanistan Merkez Bankası'na başvurulduğunu açıkladı.
'Ortak kaydına başladık'
Bankanın ortak kaydetmeye başladığını ifade eden Koutsikos, Yunanistan ve Türkiye'deki tanıtımların yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Bankanın eşit ortaklıkla 60 milyon avro sermayeyle kurulması planlanırken, yoğun ilgi sonrası sermayeyi 100 milyon avroya çıkarma kararı aldıklarını belirten Koutsikos şöyle konuştu:
"Bankaya, Yunanistan'dan 320 girişimci ortak olmak istediğini belirtti. Türkiye'den ise çoğu İzmir ve İstanbul'dan 150 girişimci başvurdu. Ortaklık yapısı yüzde 65 Yunan, yüzde 35 Türk olacak. İlerde yüzde 50-50 olacağını umuyoruz. Merkez şubenin haziran sonu veya temmuzda Atina'da açılacağını ifade eden Koutsikos iki ülkede 13'erden 26 şube açmayı düşündüklerini belirtip, "Türkiye'deki ilk şube izinler alınınca İzmir'de açılacak" dedi.
Yunanlı National Bank of Greece'in (NBG) Finansbank hisselerini almasının çok büyük bir adım olduğunu ifade eden Koutsikos, bu ortaklığın Ege Girişim Bankası'na herhangi bir etkisinin olacağını düşünmediğini belirtti.
'Ankara inceliyor'
Bankanın Türkiye'de kurulma çalışmalarını yürüten İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise, bankanın Türkiye şubelerinin açılması için Ankara'da girişimlerde bulunduklarını belirtti. Projeyi hükümetin de desteklediğini söyleyen Demirtaş, "Şu anda banka ana sözleşmesi inceleniyor. İnceleme sonrası haftaya Türkiye'den ortak kaydına başlayacağız" dedi. Ekrem Demirtaş, Finansbank'ın Yunanlı NBG'ye satışının Ege Girişim Bankası'nın kurulma sürecine olumlu etkisi olacağını söyledi. 'Toptan ve perakende bankacılık yapacak olan bankanın ilk 5 yıldan sonra iki ülke borsalarında halka açılmasının planlandığı belirtildi.