Döviz alımı başlayabilir

Son dönemde artan likidite bolluğunun sürmesi, gerek makro verileri gerekse Merkez Bankası'nın yol haritasını değiştirebilir.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P), 13 Ocak’ta Euro Bölgesi’ndeki 9 ülkenin notunu indirmesine rağmen, piyasalar bu haberi adeta görmezden geldi. Çin’in beklentilerin üzerinde gelen dördüncü çeyrek büyümesinin ardından risk iştahındaki artış borsaları yukarı çekerken, gelişmekte olan ülkelere de para girişi hızlandı. 

Paranın adresi Türkiye
Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sağladığı likiditeye ek olarak Bank of China’nın da parasal genişlemeye gideceği beklentisi risk alma iştahındaki artışta etkili oldu. ECB şubat ayı sonunda bankalara yine 3 yıl vadeli 500 milyar euro tutarında kredi verecek. Bunun yanı sıra, riskli varlıklardan uzaklaşan likiditenin de çözüldüğüne ilişkin güçlü sinyaller geliyor. Likidite azalışından en olumsuz etkilenen ülke olan Türkiye’nin, likidite artışından da en fazla olumlu etkilenecek ülke olacağına işaret eden analistler, ucuz ve bol likiditenin Türkiye’de büyüme anlamında olumsuz olan yatırımcıların Türkiye’nin kısa vadeli borçlanma kabiliyeti sonrasında resesyon beklentisinden çıkabileceğine işaret ediyor. Türkiye’ye son 1.5 ayda 1.5 milyar doların üzerinde para girişi oldu. 

Yeni rol haritası
Para girişinin hızlanması, Merkez Bankası’nın son 10 gündür ‘normal’ gün stratejisine dönmesine neden oldu. 15 gün öncesine kadar para politikası duruşunu sıkılaştıran Merkez Bankası, likidite bolluğunun devam etmesi durumunda yeni bir yol haritası belirleyebilir. Analistler, Merkez’in önümüzdeki dönemde faiz koridorunun daraltılması hatta döviz alımlarına başlayabileceği bir dönemin başlangıcına doğru gidildiği görüşünde.

Para gİrİşİnİn sürmesİnİn sonuçları
Şirketlerin kısa vadeli borçlarını yenilmesi.
Cari açığın finansmanı için gerekli yabancı sermayenin gelmesi.
2011’de gerçekleştirilemeyen özelleştirmelerin yapılması.
Merkez Bankası’nın faiz koridorunu daraltması.
Merkez Bankası’nın döviz alım ihalelerine tekrar başlaması.
Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını indirmesi.

bigPara.com