Döviz büfesi unutuldu

Ekonomideki istikrar, düşük enflasyon, bankaların rekabeti ve dalgalı kur, döviz büfelerinin kapanmasına neden oluyor. Bundan 10 yıl öncesine kadar getirisi en fazla işletmelerden olan döviz büfeleri cazibesini kaybediyor.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Ekonomideki istikrar, düşük enflasyon, bankaların rekabeti ve dalgalı kur, döviz büfelerinin kapanmasına neden oluyor. Bundan 10 yıl öncesine kadar getirisi en fazla işletmelerden olan döviz büfeleri cazibesini kaybediyor.
Dövizin, enflasyondaki düşüş, Türk Lirası'nın değer kazanması, bankaların rekabeti ve dalgalı kur nedeniyle yatırım aracı olmaktan çıktığını söyleyen Yetkili Müesseseler Derneği Başkanı Seyran Çakmakçı, 1995'te sayıları 1200'ü bulan döviz büfelerin sayısının bugün 810'a düştüğünü söyledi. Çakmakçı, "Sadece bu yıl 35-40 büfe kapandı. Şu anda 100-150'si sektörden kaçış eğiliminde" diye konuştu.
10 yıl öncesine kadar büfeler için ödenen hava parasının 250 bin dolar olduğunu belirten Çakmakçı, hava paralarının 40-50 bin dolara kadar gerilediğini ifade etti. Bir an önce önlem alınması gerektiğini kaydeden Çakmakçı şöyle konuştu:
BKM'den tepki
"Büfelerin tekrar eski günlerine dönmesi için istediğimiz iki şey var. Birincisi iki yıl önce elimizden alınan kredi kartı ile işlem yapma hakkımızın tekrar geri verilmesi. Diğer isteğimiz ise Hazine'ye yatırdığımız 100 bin dolar tutarındaki teminatımız. Bu paraları sermaye olarak kullanmak için bize iade edilmesi istiyoruz. Şartlar böyle devam ederse 2-3 yıl içinde döviz bürolarının ticari hayatını tamamlayacağını söyleyebilirim. Haziran ayı başında Hazine Müsteşarlığı ile yaptığımız görüşmede isteklerimizi belirttik. Olumlu baktıklarını söylediler."
Bankaların ve Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) isteklerine tepki gösterdiğini aktaran Çakmakçı, yetkililerle görüşeceklerini belirtti. Çakmakçı, döviz büfesi işini bırakanların faktoringi, inşaat, turizm, kuyumculuğa yöneldiğini söyledi.
Kapalıçarşı'daki döviz bürolarının sayısında azalma olmamasına karşın Türkiye'nin bütün taleplerini karşılaması nedeniyle buradaki işlem hacminde de ciddi düşüş yaşandığını ifade eden Çakmakçı, şunları söyledi: "Çünkü taşrada bir büro az iş yapıyorsa, yaptığı, topladığı efektifi Kapalıçarşı'ya göndermiyorsa Kapalıçarşı'nın işlem hacmi bu oranda düşüyor demektir."
BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal ise gelişmelere ilişkin şu bilgileri verdi: "Hazine yetkilileriyle görüştüğümüzde bize bu konuda olur vermediklerini söylüyorlar. Hazine ile görüşmelerimiz devam ediyor."
Kapkaç da ürkütüyor
Büfelerin kapanmasındaki en büyük nedenin dövizin artık yatırım aracı olarak görülmemesi olduğunu belirten Villa Döviz Genel Koordinatörü Fidan Batal, işlem hacimlerinin 2001 krizinden sonra yüzde 80 oranında düştüğünü söyledi. Batal, "Birkaç yıldır dövizde getirinin az olması, bankaların döviz alım satımını neredeyse döviz büfeleriyle aynı fiyattan yapması, internet bankacılığı gibi alternatif kanallar ve kapkaç olayları nedeniyle zor günler yaşıyoruz" dedi.
Döviz alıp satmanın büfeleri kurtarmadığını aktaran Batal, "Bazen aldığımızdan düşük bazen aynı fiyata satıyoruz. Kredi kartıyla yabancılara döviz satışının serbest bırakılmasını ve para transferlerinde bize de hak tanınmasını istiyoruz" diye konuştu. Batal büfelerin ayakta kalabilmesi için nakit paranın piyasaya çıkması gerektiğini belirtti.