Döviz düşüşüne Merkez'den fren

Merkez Bankası dün piyasalardan yaklaşık 3 milyar dolar satın aldı. Dolar günü 0,8 YKr artışla 1.3680 YTL'den kapattı.

İSTANBUL - Dövizde aşırı oynaklık' gerekçesiyle dövize müdahalede bulunan Merkez Bankası'nın dün 3 milyar dolara yakın alım yaptığı tahmin ediliyor. Merkez'in dün sabah başlayan ve akşam 18.00'a kadar süren alımlarının etkisiyle dolar günü 0.8 YKr artışla 1.3680 YTL'den tamamladı. Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet'in 2.5 yıldır aynı düzeyde bulunan faizleri artırabileceklerini açıklaması üzerine toparlanan avro ise 0.8 YKr yükselişle günü 1.6070 YTL'den kapattı.
'Hedef kuru yükseltmek'
Sabah dolar 1.3550 YTL'de iken alıma başlayan dolar gün içinde 1.3725 YTL'ye ulaştı. Merkez Bankası'nın bu müdahalesinin aşırı oynaklığa karşı değil kurların seviyesine yapıldığını söyleyen bankacılar, "Merkez dün bir önceki müdahalesindeki döviz sepeti seviyesinden yine müdahale etti. Yani Merkez aşırı oynaklığa değil kurların seviyesine müdahale etti" dedi.
Bu yıl altıncı kez dövize doğrudan alım yönünde müdahalede bulunan Merkez Bankası'nın bu kez müşterisi ağırlıklı yerli yatırımcılar oldu. Daha önceki müdahalelerde kurların yükselişini fırsat bilen yabancıların yüklü miktarda satış yaparak karşılık verdiğine dikkat çeken bir bankacı, "Bu kez kurların yükselişinden umudunu kesen müşteriler ile vergi ödemesi yapacak olan yerli kurumlardan da yoğun satış geldi. Tabii yabancıların da satışları vardı. Merkez Bankası'nın bu alımları artık dövizden kaçmaya çalışanlar tarafından satış fırsatı olarak kullanılıyor" yorumunu yaptı.
Sabah müdahaleye başlayan Merkez Bankası hemen ardından yaptığı yazılı açıklamada, global likidite koşullarının etkisiyle dövizdeki aşırı oynaklığı engellemek için dün dövize doğrudan müdahalede bulunduğunu duyurdu.
Merkez Bankası dünkü müdahalesinin gerekçesini ise şöyle sıraladı: "Son günlerde, döviz piyasasında global likidite koşullarının da etkisiyle artan döviz satışları sonucu aşırı oynaklık gözlenmekte olup, TL'nin değerindeki bu oynaklık doların uluslararası piyasalardaki değer değişimi dikkate alındığında daha da belirgin hale geldi. Bu çerçevede, döviz kurlarında oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklığı engellemek üzere, bugün Merkez Bankası'nca döviz piyasasına doğrudan alım yönünde müdahale edilmiştir."
Yılın altıncı müdahalesi
Merkez Bankası, dün bu yılın altıncı, 2001 yılında geçilen dalgalı kur rejiminden itibaren ise 14. doğrudan alım müdahalesini yaptı. Önceki müdahale 4 Ekim'de yapılmış ve 3.2 milyar dolar almıştı. Bu yıl içinde dünkü hariç yapılan doğrudan alım müdahaleleriyle Merkez Bankası'nın döviz alımı 11.5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Banka, ayrıca düzenlediği günlük ihaleler kanalıyla da bu yıl 6.6 milyar dolar aldı.