Dövizde nefesler tutuldu

Dövizde nefesler tutuldu
Dövizde nefesler tutuldu
Erdem Başçı'nın konuşması yönü tayin edecek.

EKONOMİ SERVİSİ- Merkez Bankası dün global risk iştahındaki azalmaya paralel gelişmekte olan piyasalardan çıkışlar ve polisin Taksim’e yönelik sert müdahelesi ile 1.909 TL’ye çıkan dolara dün müdahale ederken, gözler Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya çevrildi. Başçı, saat 10:30’da Giresun’da düzenlenen konferansta konuşacak. Başçı’nın piyasaya bu kez de sözlü müdahalede bulunması bekleniyor.
Merkez Bankası dün bir yıl aradan sonra ilk kez politika faizinden fonlama yaptığı miktar yöntemi ile repo ihalesi açmayarak istisnai günlere geri dönüp ek parasal sıkılaştırma uygulamaya başlarken, ayrıca 24 Ocak 2012’den bu yana da ilk kez döviz satım ihalesi açtı. Merkez Bankası dün düzenlediği 5 ayrı döviz satım ihalesinde 250 milyon dolar satarken, dolar bu müdahaleye rağmen 1.895 TL seviyelerinde tutundu.
Merkez Bankası’nın bu müdahalelerle fonlama maliyetini yükseltip kuru baskı altında tutmayı hedeflediğini belirten analistler, kararın ortalama fonlama faizinin mevcut seviyelerine kıyasla 100 baz puana kadar faiz artışı anlamına geldiğini kaydetti.

bigPara.com