'Dövizi izliyoruz müdahale etmeyiz'

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dövizin tırmanışa geçmesiyle ilgili olarak, 'Bu düşüşleri geçmişte de gördük' dedi. Yılmaz, bu tür hareketler yaşanabileceğini ifade ederek...

SAMSUN - Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dövizin tırmanışa geçmesiyle ilgili olarak, 'Bu düşüşleri geçmişte de gördük' dedi. Yılmaz, bu tür hareketler yaşanabileceğini ifade ederek "Burada mühim olan ileriye bakmak, mevcut programdan sapılıp sapılmadığına bakmak gerek" diye konuştu.
Atatürk'ün doğumunun 125'inci yılı nedeniyle, Samsun'da 'Banka Sanat Koleksiyonundan Seçkilerle İstanbul Boğazı' sergisinin açılışını yapan Yılmaz, bir gazetecinin 'Müdahale edecek misiniz?' sorusuna karşı şu yanıtı verdi: "Şu ana kadar herhangi bir şekilde müdahale etmedik. Bizim bu konudaki yaklaşımımız şudur. Mevcut ekonomik program bugüne kadar uygulandığı gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla uygulanmalıdır. Merkez Bankası sıkı para politikasını devam ettirecektir. Sıkı maliye politikasında da kesinlikle taviz verilmemelidir. Merkez Bankası aldığı kararların bugünden yarına hemen etki göstermeyeceğini biliyor. Çünkü biz orta vadeye bakıyoruz. Dolayısıyla bugün elimizde bulunan verilerin ilerisi için bize nasıl bir ışık tuttuğuna bakıyoruz. Ben bugünkü gelişmeleri de çok yakından takip ediyorum."
Nisan enflasyonu tek başına ölçü değil
Başkan Yılmaz, dalgalı kura devam edileceğini vurgularken, "Ancak döviz piyasasındaki gelişmeler yakından takip edilmekte" dedi. Yılmaz, yüksek çıkan nisan enflasyonunun tek başına Merkez Bankası'nın orta vadeli perspektifini değiştirecek nitelikte bilgi içermediğini de söyledi. Bugün makroekonomik verilerde bir bozulma görülmediğini, ancak fiyat istikrarının tam olarak sağlanamadığını ifade eden Yılmaz, "Düşen enflasyon süreci devam ediyor. Nisan enflasyonu bekleyişlerin üzerinde gerçekleşmiş olsa da, tek başına, bu gelişmenin orta vedeli perspektifimizi değiştirecek nitelikte bilgi içerdiğini ifade etmek mümkün değil. Zira tek bir aya ait rakamın, orta vadeye ilişkin içerdiği bilginin sınırlı olabileceği unutulmamalı." (dha, aa)