Dövizli kredi alanlar dikkat!

Dövize endeksli kredilerde tüketiciler, döviz çıkınca oluşan kur farkı üzerinden iki ayrı vergi ödemek zorunda kalabiliyor.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar, dövize endeksli kredi kullanan vatandaşı da vurdu. Bankalardan dövize endeksli kredi kullanan müşteriler, kurun yükselmesi ve anapara kur farkından kaynaklanan KKDF (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu)+BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) farkıyla aylık ödemelerinde sürpriz yaşıyor. Kredilerin geri ödeme planlarındaki KKDF ve BSMV, kredi faizi üzerinden hesaplanarak taksit tutarına ekleniyor. Ancak, dövize endeksli kredilerde banka kayıtlarının YTL olarak tutulması zorunluluğu nedeniyle, her taksit tarihinde yapılan ödemelerle bankaların muhasebe kayıtları arasındaki kur farkından kaynaklanan tutara, Merkez Bankası talimatları gereği BSMV ve KKDF tahakkuk ettiriliyor. Böylece kredi kullanan müşteri ağır bir vergi yükünü üstleniyor.
Piyasalarda dalgalanmanın yaşandığı ve döviz kurlarının yükseldiği dönemlerde bu uygulama, tüketicinin aylık ödemesini gözle görülür miktarda artırıyor. Örneğin bu yılın başında 12 ay vadeyle 10 bin dolar otomobil kredisi kullanan bir müşteri, mayıs ayında 1.3210 YTL olan doların ay sonunda 1.5650 YTL'ye çıkmasıyla kur farkı dışında 237 YTL KKDF ve 79 YTL BSMV olmak üzere toplam 316 YTL vergi ödedi. Böylece müşterinin 1380 YTL (882 dolar) olan aylık ödemesi 1696 YTL'ye yükseldi.
Konut kredisi muaf
Doların haziran ayını özellikle son iki haftada düşerek 1.5700 YTL'yle kapatması nedeniyle müşteri geçen ay sembolik bir fark ödedi. Ancak bankacılar, piyasalarda dalgalanmanın yaşandığı bu dönemde döviz geliri olmayanların dövize endeksli kredi kullanmaması gerektiğini söyledi.
KKDF ve BSMV, krediyi kullandıran banka tarafından faiz tahakkuk dönemlerinde müşteriden tahsil edilerek devlete ödeniyor. Bireysel konut kredileri ise KKDF'den muaf tutuluyor. Diğer bireysel nitelikli taşıt ve ihtiyaç kredilerinde ise KKDF oranı yüzde 15 olarak uygulanıyor.
Anapara kur farkından kaynaklanan KKDF yükümlülüğü, bireysel konut kredileri dışındaki tüm krediler için geçerli. Dövize endeksli bireysel konut kredileri KKDF'den muaf olduğu için müşterilerden sadece taksidin içindeki anapara kur farkından kaynaklanan BSMV tutarı tahsil ediliyor.
Tahsilat tarihindeki kurun, 'kullandırım ve daha önceki taksit tarihlerindeki kurdan' yüksek olduğu durumlarda, tahsilat tarihindeki kur ile 'kullandırım ve daha önceki taksit tarihlerindeki en yüksek kur' arasındaki farkın, 'kalan toplam anapara' ile çarpımı üzerinden yüzde 15 KKDF hesaplanıyor. Yine kur farkı tutarı ve bu tutarların, ilgili taksit tutarları içindeki anapara ile çarpımı üzerinden yüzde 5'lik BSMV hesaplanıyor. KKDF ve BSMV toplanarak yükselişin yaşandığı ayki ödemeye ekleniyor. Böylece tüketicinin sırtına hem kur farkı hem de bundan kaynaklanan ekstra bir vergi yükü biniyor.
Döviz düşerse ödenmiyor
Müşteri dövize endeksli bireysel kredi borcunu erken kapatmak ya da ara ödeme yapmak istediğinde de kur farkından kaynaklanan BSMV ve KKDF ödemek zorunda kalıyor. Tahsilat tarihindeki kurun kullandırım ve daha önceki taksit tarihlerindeki en yüksek kurdan düşük veya eşit olması durumundaysa kalan toplam anapara için kur farkından kaynaklanan KKDF ve BSMV ödenmiyor. İlgili resmi kurumlar, kur farkından doğan BSMV ve KKDF'nin ödenmemesi durumunda bankaları sorumlu tutuyor. Bu müşteri açısından da kredi taksidinin ödenmemesiyle aynı sonucu doğuruyor.