Dow Jones Endeksi rekora gidiyor

Dünyanın en büyük borsası Wall Street'in nabzını gösteren Dow Jones Endeksi rekora gidiyor. Dün, açılıştan bir saat sonra önceki güne göre 15 puan yükselen Dow Jones Endeksi...

İSTANBUL - Dünyanın en büyük borsası Wall Street'in nabzını gösteren Dow Jones Endeksi rekora gidiyor. Dün, açılıştan bir saat sonra önceki güne göre 15 puan yükselen Dow Jones Endeksi, 14 Ocak 2000 tarihindeki 11 bin 723 puanlık rekor kapanış zirvesini 10 puan aşarak 11 bin 733 puanı gördü. Dow Jones'un önceki gün içi gördüğü en yüksek seviye ise 11 bin 750 puandı.
Uzmanlar, piyasalardaki olumlu algılamaların sürmesi halinde piyasada bir rekor yaşanabileceğini belirtiyor. ABD'de ağustosta başlayan ve eylülde hızlanan rallinin en büyük sebebi, biten İsrail-Lübnan gerginliğiyle petrol fiyatlarının düşüşe geçmesi.
Düşen fiyatların ABD ekonomisindeki duraklamayı sadece bir yavaşlama seviyesinde tutacağı ve herhangi bir resesyon yaşanmayacağı yönündeki beklentiler borsayı zirve seviyelerine taşıdı. Ayrıca ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz artışlarını durdurması ve kısa vadede bir artış olmayacağı şeklindeki öngörüler de hisse senetlerine olan talebi artırdı.
İnternet balonu patladı
ABD'de 1990'ların sonunda internet şirketleriyle birlikte başlayan yeni ekonomi çılgınlığı, önce teknoloji şirketlerine, arkasından da sanayi şirketlerine sıçradı. İnternet şirketlerinin değerlerinin çok artacağına ilişkin spekülasyonlar borsaları etkisi altına aldı.
Ancak sektördeki iflaslar ve internet balonunun patlaması, 14 Ocak 2000'de 11 bin 723 puanla tarihi zirveyi gören Dow Jones'da sert satışlara neden oldu ve endeks iki haftada yüzde 8 değer kaybetti. Aynı yılın nisan ve ağustos ayındaki toparlanma çabaları da sonuç vermezken, teknoloji şirketlerinin sönen balonu en çok bu tip hisselerin işlem gördüğü Nasdaq'ı etkiledi. Dow Jones Endeksi'nin rekor seviyelerle flört ettiği şu günlerde Nasdaq halen kendi rekorunun yüzde 55 gerisinde bulunuyor.