DTÖ: Çin için acele etmeyin

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Supachai Panitchpakdi, AB ve ABD'nin Çin tekstiline karşı önlem almak konusunda daha ihtiyatlı davranmasını istedi.

PARİS - Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Supachai Panitchpakdi, AB ve ABD'nin Çin tekstiline karşı önlem almak konusunda daha ihtiyatlı davranmasını istedi. The Wall Street Journal Europe gazetesine konuşan Taylandlı DTÖ Başkanı Supachai, "Çin'den tekstil ithal eden ülkeler daha ihtiyatlı davranarak önlem almak için en az bir yıl beklemeli. Hemen yargıya varmak doğru olmayabilir. Çin'in tekstil ihracatına kısıtlama getirmek için daha fazla kanıt gerek."
'Şikâyette geç kalındı'
Kotaların kaldırılmasının ardından geçen sürede açıklanan uluslararası tekstille ilgili verilerin, çok kısa zaman dilimini kapsaması nedeniyle olan biteni açıklamakta yetersiz kaldığını savunan Supachai, Çin'in dışındaki üreticileri de şu sözlerle suçladı: "Kotaların kaldırılması dünden bugüne çıkmış bir şey değil. Zamanında gerekli hazırlık yapılmamış. Şimdi şikâyet ediliyor." Bu arada, AB'nin tekstil ürünlerine karşı soruşturma başlatması üzerine Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'diyalogla çözüm üretmenin hâlâ mümkün olduğu' ifade edildi. AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicolas Schmit ise, Avrupa Komisyonu'nun geçen hafta açıklamış olduğu, 'Çin tekstiline karşı soruşturma başlatılması' kararına Avrupa Birliği maliye bakanlarının da destek verdiğini ifade etti.