Dubai borsası yüzde 10, Avrupa yarım puan yükseldi

İSTANBUL - Dubai’nin borçlarını altı ay ödeyemeyeceğini açıklaması ile dünyada artan güvensizlik dün Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük emirliği olan Abu Dabi’den beklenen yardımın gelmesiyle biraz da olsa azaldı. Abu Dabi’nin 10 milyar dolar tutarındaki yardımı sonrasında Dubai borsası yüzde 10’un üzerinde sert bir yükseliş yaşarken, Abu Dabi borsası ise yüzde 7’leri aşan çıkışıyla dikkat çekti. Buna karşın gelişmiş ülke borsalarında son derece temkinli yükselişler gözlendi.

İMKB yüzde 1,64 yükseldi
Avrupa borsalarındaki çıkışlar yüzde 1’lere bile ulaşamazken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası biraz daha kuvvetli tepki verdi. İMKB günü yüzde 1.64’lük  çıkışla 50.198 puan seviyesinden tamamladı. İMKB’nin 50 bin puan seviyesindeki güçlü direncinin üzerinde kalabilmesi için işlem hacminin yükselmesi gerektiğini söyleyen borsa çevreleri, “İşlem hacmi 2 milyar TL’lere yaklaşmadan 50 bin puanın üzerinde kalmamız zor” değerlendirmesinde bulundu. 
Yunanistan’ın son günlerde olduğu gibi dün de hükümet yetkilileri kanalıyla yüksek borçluluğu azaltıcı önlemleri alacağını vurgulaması da dün Avrupa’nın önde gelen borsalarındaki yükselişi destekledi. 

Temkinli çıkış
Ancak AB üyesi ülkeler içinde yüksek borçluluğu olan yalnız Yunanistan ve İspanya’nın bulunmadığına dikkat çeken analistler bu yüzden dünyada daha temkinli hareketler gözlendiğine vurgu yaptı.
Dün bu yüzden piyasaların sınırlı tepki verdiğine dikkat çekildi. Dün Avrupa’nın önemli borsalarından Almanya’da Dax endeksi kapanışa yakın yüzde 0.86, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0.33, Avrupa Euronext 100 yüzde 0.66 yükselirken, ABD borsaları da güne artıda başladı. Açılışın hemen ardından Dow Jones endeksi yüzde 0.17, Nasdaq ise yüzde 0.37 artış kaydetti. Brezilya borsasında Bovespa endeksi ise güne yüzde 0.37’lik çıkışla başladı. (Radikal)