Dubai: Düşük fiyattan varlık satmam

Dubai: Düşük fiyattan varlık satmam
Dubai: Düşük fiyattan varlık satmam

Yabancı bankaların Dubai?de 123 milyar doları bulunuyor. Buna karşın Dubai?nin kurtarıcısı olması beklenen Abu Dabi?nin 630 milyar doları var.

Dünya bankalarına 59.3 milyar dolar borcu bulunan Dubai World borcunun bir kısmını karşılayabilmek için varlıklarını düşük fiyattan satacağına ilişkin söylentileri yalanladı

DUBAİ - Dubai’de, borç sorunuyla uğraşan Dubai World şirketi, 59.3 milyar dolarlık borcunun bir kısmını karşılamak için varlıklarını düşük fiyattan satacağı iddialarını yalanladı. Al-Itihad gazetesinin haberine göre, Dubai’deki krizin merkezinde bulunan hükümete bağlı Dubai World yetkilisi, grubun, son birkaç ayda iyi yatırımlarının ve gayrimenkulerinin bazılarını düşük fiyattan satma fikrini reddettiğini belirtti. Şirketin yeniden yapılanmasının, ekonomik kriz nedeniyle kötü etkilenen yabancı yatırımlar ve emlaka odaklanmasının beklendiğini ifade eden yetkili, varlık satışlarının grubun uzun vadeli stratejik amaçlarını, ayrıca ekonomik baskıları karşılamak için ticari olarak adil olması gerektiğini ifade etti. 

BAE yabancılara para verdi
Bu arada borç krizinden çıkmak isteyen Dubaili yetkililer, görünürde borç konularını görüşmek üzere komşu emirlik Abu Dabi’ye giderken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası yerli ve yabancı bankalara likidite desteği sağladı. BAE’den yapılan açıklamada, “BAE bankaları ve BAE’deki yabancı bankalara, merkez bankasındaki cari hesaplarıyla bağlantılı ek likidite desteği sağlandı” denildi. Yerli ve yabancı bankaları arkasında olduğunu bildiren Merkez Bankası, BAE bankacılık sisteminin bir yıl önceye göre daha sağlam ve likit olduğunu kaydetti.

Tahvil borcu da var
Brown Brothers Harriman şirketinin, Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) dayanarak hazırladığı rapora göre, haziran sonunda yabancı bankaların BAE’de 123 milyar dolar parası bulunuyor. Şirket, bu miktarın Dubai World’ün yeniden yapılandırmaya çalıştığı tahvil borcunu kapsamadığını belirtiyor. 

Avrupalı bankalar ilk sırada
Bu miktarın yüzde 72’si Avrupa bankaları, yüzde 9’u ABD ve yüzde 7’si Japonya bankalarına ait olduğunu bildiren şirket, Fransa ve Almanya’nın her birinin paylarının yüzde 9 ve İngiltere’nin payının ise yüzde 41 olduğunu kaydetti. Barclays Capital’de görevli bankacılık uzmanı Jason Goldberg de BAE’deki verilere dayandırdığı açıklamasında, 2008 yılı sonunda BAE’deki banka aktiflerinin 413 milyar dolar olduğunu, bunun yüzde 22 yani 90 milyar dolarlık bölümün yabancı bankalara ait olduğunu söyledi.

630 milyar doları var
Dubai World’ün yan kuruluşu Nakheel’e göre, geçen yıl sonu itibariyle Dubai World’ün 59.3 milyar dolar borcu var. Şirketin bu borcunun 22 milyar dolarlık kısmı 2011 yılına kadar yeniden finanse edilmek zorunda. Geçen yıl sonu itibariyle toplam varlıkları 99.6 milyar dolar olan şirketin toplam geliri 14.2 milyar dolar. Dubai’nin toplam borcu ise 80 milyar dolar. Deutsche Bank verilerine göre, Dubai’nin gelecek ay 4.3 milyar dolar ve 2010 ilk çeyreğinde 4.9 milyar dolar borç ödemesi var. Dubai’yi krizden kurtarmada yardımcı olması beklenen Abu Dabi’nin ise 630 milyar dolar parası var. İngiltere’nin 1971’de Basra Körfezi’nden çekilmesinden sonra bağımsızlığını ilan eden BAE’de Abu Dabi emiri Şeyh Halife Bin Zayid aynı zamanda BAE Devlet Başkanlığı görevini yürütürken, Dubai emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Mahtum ise Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanlık görevini üstleniyor.
(aa)