Dubai havlu attı, borsaları korku saldı

Dünyanın en zengin adamlarından Dubai Emiri El Maktum'un şirketi Dubai World alacaklılarına 'paranızı altı ay ödeyemem' dedi. Maktum'un şirketlerinin borcu 59, kamu ve özel sektörün toplam borcu ise 80 milyar dolar

DUBAI- Dünyanın en zengin adamlarından Dubai Emiri El Maktum için deniz bitti. Ortadoğu’da kürel krizden en çok etkilenen ülke olan Dubai, dünya jet sosyetesinin bölgedeki yeni gözde mekanlarından ‘Palmiye Adaları’nın da yapımcısı Nakheel’in sahibi kamu şirketi Dubai World’ün alacaklılarına ‘Paranızı altı ay ödeyemem’ dedi. Hükümet önceki gün piyasaların kurban bayramı tatili için kapanmasının ardından yaptığı açıklamada Dubai’nin soluk kesen büyümesinde önemli payı olan Dubai World’un alacaklılarından hem bu şirketin, hem de iştiraki olan Nakheel’in vadesi gelmiş borçlarının vadesini en az 30 Mayıs 2010 tarihine kadar uzatmalarını isteyeceğini belirtti. Dubai emirliğine ait olan Dubai World ve iştiraklerinin borç toplamı 59 milyar dolar. Dubai’nin özel sektör ve kamu sektörü toplam borcu ise 80 milyar dolar.

Vadesi 14 Aralık’ta doluyor
Palmiye Adaları’nı inşaa eden Dubai World iştiraki Nakheel’in 3.5 milyar dolarlık İslami bonosunun vadesi 14 Aralık’ta, 980 milyon dolarlık bölümü ise 13 Mayıs 2010’da doluyor. Dubai World’un bir diğer iştiraki olan Limitless’in 1.2 milyar dolarlık İslami bonosunun vadesi de gelecek yıl 31 Martta doluyor.
SICO Yatırım Bankası uzmanı Şakil Sarvar, “Bu şok edici bir durum. Çünkü son birkaç aydır gelen haberler, Dubai’nin büyük olasılıkla borç taahütlerini karşılayacağı yönündeydi. Abu Dabi’nin, Dubai’yi destekleyeceği beklentisi vardı ancak anlaşılan o ki bu destek Dubai’ye yetmemiş” dedi. Abu Dabi, geçtiğimiz aylarda Dubai’nin borç ödemek için ihraç ettiği 10 milyar dolarlık Hazine bonosunu satın almıştı.

Notları düşecek
Küresel kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s, Dubai’den gelen bu son açıklama nedeniyle Dubai hükümetiyle bağlantılı şirketlerin kredi notunu düşüreceğini söyledi. Dubai World’le ilgili açıklama, ülkede kamu kuruluşları ve şirketlerin kapalı olacağı Kurban Bayramı arefesinde yapıldı. Kubrban Bayramı sonrası piyasaların açılmasıyla birlikte Ortadoğu ülkelerinde bazı sıkıntıların ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Borsaları korku sardı
Dubai’nin yaptığı açıklama Nakheel’in hükümet garantörlüğünde ihraç ettiği borçlanma senetlerinin fiyatlarını olumsuz şekilde etkilerken bazı Avrupa borsalarını da sallamaya başladı. Londra Borsası yüzde 2.7, Frankfurt Borsası ise yüzde 2.5 oranında düştü. Açıklamanın ardından Dubai’nin inşaat sektöründeki ‘mücevher’ şirketi olarak bilinen Nakheel ‘in 2009 vadeli bonoları yüzde 29 oranında değer yitirdi. Bölgenin önde gelen yatırım bankalarından EFG- Hermes ekonomistlerinden Monica Malik açıklamanın ardından ‘Bu konuda en son görmek istediğimiz büyük miktarda borç ertelemesini gündeme getirecek bir domino etkisidir’ dedi. Royal Bank of Scotland ise son açıklamanın bölgedeki kamu destekli şirketlerin borç ödeme kaabiliyetleri ile ilgili şüpheleri gündeme getireceğini belirtti.
Dubai’nin borçlarından 13 milyar doların vadesi 2010, 19.5 milyar doları ise 2011 yılında doluyor. Bankacılar Dubai hükümetinin açıklamayı Abu Dabi hükümetinin kontrolündeki iki bankaya 5 milyar dolarlık bono satışından sonra yaptığını ve böylelikle piyasalardaki olumsuzluğu azaltmayı hedeflediğini belirtiyor. (afp, ap)
bigPara.com