Dubai hükümeti: Dubai World'ün borcu bizim sorumluluğumuz değil

Dubai hükümeti: Dubai World'ün borcu bizim sorumluluğumuz değil
Dubai hükümeti: Dubai World'ün borcu bizim sorumluluğumuz değil

Dubai menkul kıymetler borsasında dört günlük Kurban Bayramı?nın ardından dün haftanın ilk işlem gününde yüzde 7.3 değer kaybederken, Abu Dabi?deki düşüş yüzde 8.3 olarak gerçekleşti. FOTOĞRAF: AP

Dubai Maliye Bakanlığı tarafından yapılan sürpriz açıklamada, devlete ait bulunan Dubai World'ün borçlarının şirketin kendi borcu olduğu ve emirlik olarak borca ilişkin sorumlulukları bulunmadığı belirtildi

DUBAI - Dubai hükümeti, devlete ait en büyük şirketlerden olan Dubai World’un borç yükümlülüklerinin şirketin kendisine ait olduğunu belirtti.
Dubai Maliye Bakanı Abdulrahman el-Salih devlete ait bulunan Dubai World’un yükümlülüklerinin hükümet tarafından garanti edilmediğini bildirdi. el- Salih yaptığı Dubai televizyonuna yaptığı açıklamada, Dubai World’a verilen kredinin şirketin projelerine ilişkin verildiğini, hükümet garantisine ilişkin bir konunun söz konusu olmadığını ifade etti.
Dubai World’un bağımsız olduğunu ve borcun şirkete ait bulunduğunu söyleyen el- Salih, Dubai bankalarının likit pozisyonda olduklarını ve likidite desteğine ihtiyaçları bulunmadığını kaydetti.
El-Salih, Dubai World’ün sahibinin Dubai hükümeti olduğunu, ancak kurulduğu andan itibaren bağımsız olduğunun bilindiğini ve hükümet tarafından garanti edilmediğini ifade etti.
El- Salih, Dubai World’un borçlarına ilişkin bir soruyu, “Kredi veren kuruluşlar, sorumluluklarına katlanmalıdırlar” diye cevapladı.
Bilindiği gibi yatırım şirketi Dubai Work, geçen hafta içinde yaptığı açıklamada 59.3 milyar dolarlık borcunun geri ödenmesini erteleyeceğini duyurmuş, karar uluslarararası piyasalarda sert hareketlere neden olmuştu.
Dubai’de yaşananlar, küresel krizinden çıkışın başladığı bu dönemde yeni bir çalkantı endişesini gündemde tutuyor.

Körfez çakıldı
Mevcut ortamda, Dubai ve Abu Dabi’de borsalar bayram tatilinin ardından haftaya sert düşüşlerle başladı. Borsalarda görülen düşüşte, Dubai yönetiminin sahibi olduğu yatırım şirketi Dubai World’deki 59 milyar dolarlık borç ödemelerini erteleme kararının ardından, şirkete bağlı gayrimenkul firması Nakheel’in çıkardığı islami bonoların ödemesini ertelemek istemesi de etkili oldu.
Dubai’de borsa dört günlük kurban bayramının ardından dün haftanın ilk işlem gününde yüzde 7.3 değer kaybederken, Abu Dabi’deki düşüş yüzde 8.3 olarak gerçekleşti.
Dubai ve Abu Dabi borsalarında görülen değer kayıpları -piyasa değeri açısından bakıldığında- 10 milyar dolara kadar ulaştı.
Dubai World’ün hisselerindeki düşüş ise açılışta yüzde 15 olarak gerçekleşti. Dubai’deki borç krizi nedeniyle Ortadoğu’da borsalarında da düşüşler yaşandı.
Mısır’ın EGX 30 endeksi ilk yarım saat içinde yüzde 6.8’lik değer kaybına uğradı. Bir borsacı, “Bugün yaşanan düşüş, uzun zaman sonra yaşanan en büyük düşüş ve yaşananlar direk olarak Dubai’de olanlarla bağlantılı” diye konuştu. Altı yıllık hızlı kalkınmanın ardından ekonomi geçen yılın ikinci yarısından itibaren daralmaya başladı.
Bu durum da Dubai’deki çok ani yükselen emlak fiyatlarının hızla düşmesine yol açtı.

Japonya yükseldi
Dubai’nin resmi yetkileri tarafından dün yapılan açıklama öncesinde hafta sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti ve petrol zengini Abu Dabi yetkilileri, BAE’nin ikinci büyük emirliği olan Dubai’nin borçlarının ödenmesine yardımcı olacaklarını açıklamıştı. Öte yandan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası’nın pazar günü yerli ve yabancı bankalara acil likidite sağlayacağını açıklamasının ardından Dubai’deki krizin dünya genelinde finansal piyasalara yayılmayabileceği beklentileri Asya kıtasında etkisini gösterdi. Asya kıtasının en büyük borsası Nikkei 225 günü yüzde 2.91 yükselerek kapatırken, Hong Kong’un Hang Seng endeksinde artış yüzde 3.30 oldu. 

Avrupa karışık
Avrupa borsalarında ise karışık bir seyir izlendi. İngiliz FTSE endeksi yüzde 0.40 düşerken, Alman DAX ve Fransız CAC40’da değer kayıpları yüzde 0.5 olarak gerçekleşti. Dubai’de yaşanan borç sorunu, Avrupa Bankalarının, yatırım şirketi Dubai World’un finansmanında oynadıkları etkin rol ve 40 milyar dolarlık potansiyel risk sebebiyle yakından yatırımcılar tarafından dikkatle takip ediliyor. Avrupa’da en büyük risk Dubai World’e verilen krediler dikkate alındığında Britanyalı bankalarda bulunuyor. Uzmanlar, küresel ölçekte devletlerin kredi riskinin problem olarak kalmaya devam ettiği bildiriliyor.
VTB Capital’den global stratejist Neil Mackinnon, “İrlanda, Yunanistan ve Britanya örneğinde olduğu gibi yüksek bütçe açığı ve artmakta olan borç miktarları düşünüldüğünde kredi riski problem olarak kalmaya devam edecek gibi gözüküyor” diye özetledi.

ABD verileri önemli
Küresel ölçekte yatırımcılarda, ABD ekonomisinde yılın ikinci yarısında başlayan büyümenin zayıflayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesi halinde -Dubai endişeleri bitse bile- piyasalarda sekiz ay boyunca görülen yükselişin yerini kâr satışlarına bırakabileceği belirtiliyor. ABD’de cuma günü açıklanacak olan kasım ayı istihdam verilerinin kritik öneme sahip olduğu ifade ediliyor. (Radikal)