Dubai ile 'suç' anlaşması

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Dubai Mali Hizmetler Kurumu (DFSA) arasında uluslararası mali suçlara ilişkin bilgi paylaşımı ve işbirliği sağlayan anlaşma imzalandı.

İSTANBUL - Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Dubai Mali Hizmetler Kurumu (DFSA) arasında uluslararası mali suçlara ilişkin bilgi paylaşımı ve işbirliği sağlayan anlaşma imzalandı. İmza töreninde konuşan SPK Başkanı Doğan Cansızlar, finans dünyasında işlenen suçlarla mücadele edebilmek için ülkelerin karşılıklı bilgileri değiş tokuş etme ihtiyacı olduğunu belirterek, "Dolayısıyla bu imzanın önemi büyük. Bu imzayla birlikte 18 ülkeyle böyle bir anlaşma imzalamış olduk. Karşılıklı enformasyon paylaşımı ve iletimiyle pek çok fırsat da yaratılmış olacaktır" dedi.
Cansızlar, temel faktör sermaye piyasası kuruluşlarıyla ilgili herhangi bir ülkeden bilgi almaları gerektiği zaman anlaşma sayesinde o bilgileri çok kolay ve hızlı alma imkânı bulunduğunu belirterek, mutabakat zaptı imzalanmayan ülkelerden bilgi almanın bazen zor olduğunu anlattı.
'İlk imza Türkiye ile'
Dubai Mali Hizmetler Kurumu (DFSA) İcra Kurulu Başkanı David Knott ise özellikle son dönemde, sınır ötesi işlenen mali suçlar için alınacak önlemlerin öneminin arttığına işaret etti. Mali suçlarla uluslararası alanda mücadele yolculuğunun henüz başında olduklarını dile getiren Knott, "Bu imza, uluslararası alanda böyle bir konuda attığımız ilk imza. Eminim ki, mali suçlarla mücadelede güvenliği sağlamak için önemli bir adım atmış olduk. Geliştireceğimiz işbirliği ve enformasyon paylaşımıyla mali suçların önüne geçme yolunda muazzam önemli bir gelişme sağlayacağız" diye konuştu.
'Knott'la birlikte çalıştık'
Başkan Cansızlar, 'Son dönemde Dubaili şirketler Türkiye'ye yatırım yapıyor. Bu artan ilgi ile imzalanan mutabakatın aynı döneme denk gelmesinin bir nedeni var mı' sorusuna şu yanıtı verdi: "Tam bir tesadüf. Knott, Avustralya SPK Başkanı olduğu dönemde çok yakın çalışmalarımız oldu. Kendisini 5-6 ay önce Dubai'ye çağırmışlar. Dubai'de SPK'yı ve borsayı kurdu. Yabancılardan oluşan bir SPK düşünün, ABD, Avustralya, İngiltere ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinin katılımıyla. Kendisiyle görüşmelerimiz sürüyordu. 'Biz ilk imzayı sizinle beraber gerçekleştirelim' dedi. Biz de memnuniyetle kabul ettik. Yoksa, Dubai olmasının özel bir nedeni yok."