Dubai şeyhine Türk ortak

Şans oyunu İddia'nın teknolojik altyapısını kuran konsorsiyumun üyelerinden Alphan Manas, Dubai şeyhi Makdum'la ortak oluyor. Deniz araçları üretimi yapan Labranda'nın başkanı Manas...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

DUBAİ - Şans oyunu İddia'nın teknolojik altyapısını kuran konsorsiyumun üyelerinden Alphan Manas, Dubai şeyhi Makdum'la ortak oluyor. Deniz araçları üretimi yapan Labranda'nın başkanı Manas, Dubai şeyhi Muhammed El Makdum'un şirketi Palm Marine ile ortak şirket kurarak başta Dubai olmak üzere Körfez ülkelerine deniz taksi, deniz kurtarma botu ve ambulans üretip satacak.
Şeyhin yılda 60 milyar dolar ciro yapan şirketi Nakhell Group'a bağlı Palm Marine ile ön sözleşme imzalayan Labranda ilk aşamada 2.5 milyon dolarlık beş deniz kurtarma aracını Dubai'ye sattı. Yeni kurulacak Türk- Dubai ortak şirketi Dubai'de deniz üzerine yapılan altı suni adanın ulaşım, güvenliğini sağlamak amacıyla 600 deniz aracının üretimi ve yönetim sistemini oluşturacak. 2020 sonunda tamamlanacak adalarda 2.5 milyon insanın yaşaması ve günde 165 bin kişilik yolcu trafiğinin olması bekleniyor.
Kardeşe 100 deniz taksi
Labranda Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, Dubai şeyhinin kardeşinin 100 deniz taksi sipariş ettiğini söyledi. Manas "Deniz taksi için İstanbul, İzmir ve Çanakkale belediyesi ile görüşmeler sürüyor. İstanbul'da deneme seferleri altı taksi ile yazın başlayacak" dedi.
Labranda ile Palm Marine'in ortaklığını ise şeyhin Türk İcra Kurulu Başkanı eski deniz binbaşı ve Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye İş Konseyi Genel Sekreteri Kutsal Denizmen gerçekleştiriyor. Denizmen, "Bu ortaklık ile Körfez ülkelerine deniz ulaşım hizmetleri sunacağız" diye konuştu. Denizmen üç ayrı projeyi yürüttüğünü belirterek şunları söyledi: "Projelerimizden biri lüks yat yapımı. İkincisi yangın, ambulans, polis gibi ticari tekneler, üçüncüsü ise yüzen adalar üzerinde yaşamsal alanlar üretmek. Yüzen ada projesinde konsorsiyumda iki Hollandalı, bir Alman ve Türkiye'den de Yüksel İnşaat var."
Adalardan biri olan Palm Jebel Ali'nin dış çevresine Şeyh Muhammed Makdum'un bir şiirini kazıklar üzerine oturtulan evleri kullanarak yazılacak. Bu şiir uzaydan okunabilecek.
Atıl makineler Kamboçya'ya
Türkiye'de 22 milyar dolarlık atıl tekstil makinesi bulunduğunu söyleyen Teknoloji Holding'in Başkanı Alphan Manas, bu makinelerin sahibi olan tekstilcileri fahri konsolosluk yaptığı aynı zamanda bu ülkede serbest bölge sahibi olan Kamboçya'ya taşıyacak. Manas bu ülkede özellikle işçilik maliyetlerinin çok ucuz olduğunu ve bu ülkede enerji ile ilgili de üç ayrı yatırım planı olduğunu açıkladı. Manas ayrıca ABD'de çöpten, şekerden enerji üretimi yapan küçük ölçekli işletmelere ortak olduğunu söyledi. Manas kuracağı yenilenebilir enerji ile ilgili risk sermayesi kuracağını ve buraya 50 milyon dolarlık bir fon oluşturacağını ifade etti.