Dubai yatırıma geliyor: Beş milyar dolarlık imza

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai International Properties, beş milyar dolarlık 'yatırım ortaklığı anlaşması' imzaladı. İmza törenine Başbakan Erdoğan ile Dubai Velihat Prensi El-Maktum da katıldı.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Dubai International Properties arasında imzalanan 5 milyar dolarlık 'Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)' anlaşmasının imza törenine katıldı. Erdoğan, imza töreni için İstanbul'a gelen Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Raşit el-Maktum'u Dolmabahçe Sarayı Medhal Salonu'nun girişinde karşıladı.
Başbakan Erdoğan ve Maktum, sarayda 15 dakika baş başa bir görüşme yaptıktan sonra Medhal Salonu'na geçti. Erdoğan, imza töreninden önceki konuşmasında, dost ve kardeş Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşit el-Maktum ve heyetini İstanbul'da görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.
İstanbul'da, Dubai ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında gayrimenkul yatırım ortaklığı konusunda çerçeve protokolü ve anlaşmasının imzalanacağını dile getiren Erdoğan, "Kendilerine 'Ülkemize hoş geldiniz' diyoruz. Bundan bir hafta önce ben kendilerinin misafiriydim. Gerçekten kardeşlik ve dostluk ifadesi olarak en sıcak ilgiyi bizlere ve heyetimize Dubai'de gösterdiler. Şahsım ve heyetim o sıcaklık içerisinde ülkemize döndük. Kendilerini ülkemizde memnun etmekten büyük mutluluk duyacağız" diye konuştu.
Anlamlı yatırım
3 Ekim Pazartesi günü Türkiye ile AB arasında müzakere sürecinin mutabakat neticesinde başladığını hatırlatan Erdoğan, bu müzakere sürecinin hemen arkasından imzalanacak bu protokolün çok anlamlı olduğunu vurguladı. Erdoğan, "Bu adımın inşallah bir an önce hayata geçmesi halklarımız arasındaki dayanışmayı da çok daha farklı konuma taşıyacaktır. Tabii ki Dubai gezimiz sırasında Dubai'deki değişim ve gelişimi görmenin bahtiyarlığını da yaşadık. Bize ilham kaynağı oldu. İstanbul'da bu noktada ne gibi adımlar atılabilir, bunu da misafirlerimiz çalışma gezisi içinde gördüler. Bu protokolün ülkelerimiz arasında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan, 3 Ekim'den sonraki ilk yabancı sermayenin Türkiye'ye doğrudan girmesine vesile olması sebebiyle büyük mutluluk duyduklarını da kaydederek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ekibini de kutladı.
Dubai Veliaht Prensi Maktum da imzalanan anlaşmanın yatırım değil, işbirliği anlaşması olduğunu, bu işbirliğinin her iki tarafın da yararına olacağını söyledi. İstanbul'un büyük tarihe sahip bir kent olduğunu ifade eden Maktum, "Bu işbirliği dostluk, sevgi işbirliğidir. Türkiye'de enerji, turizm ve tarım başta olmak üzere olabilecek her türlü alanda yatırımlara devam edeceğiz" dedi.
Maktum, ev sahipliği için Başbakan Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'a teşekkür etti. Konuşmaların ardından GYO anlaşması, Başbakan Erdoğan ve Dubai Veliaht Prensi Maktum'un nezaretinde, Kadir Topbaş ile Dubai International Properties'in CEO'su Muhammed Gargavi tarafından imzalandı.
Yatırım alanları belli
Erdoğan, bir gazetecinin, "Yatırımın miktarı nedir, yatırım nerelerde kullanılacak?" sorusu üzerine, bu yatırımın İstanbul'un değişik yerlerinde öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait gayrimenkuller üzerinde kullanılacağını, ayrıca Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait yerlerde de yatırım yapılacağını belirtti. Yatırımların sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin değişik yerlerinde yapılacak turizm, tarım, enerji ve ulaşım gibi alanlarda da kullanılacağını belirten Erdoğan, "Bu işbirliği anlaşmasıdır. Umarım bu işbirliği daha da ilerler" dedi.
Erdoğan, yatırım için belirlenen somut alanların sorulması üzerine de şunları söyledi: "Turizm, tarım, enerji ve ulaşım alanlarını kapsayan bu adım inşallah İstanbul'da kalmayacak, Türkiye'nin diğer şehirlerine de yansıyacak. İstanbul'da Büyükşehir Belediyesi'ne ait eski Levent Garajı ve Yedikule'deki yerin dışında, Kartal'daki eski çimento fabrikası, F-1 Pisti'nin çevresindeki arazi, Zincirlikuyu'daki Karayolları binasının arazisi de bu kapsamda değerlendirilecek. Ayrıca, Boğaz'da tüpgeçit ve köprü projelerine de yoğun talep var. Bundan sonra gerek Körfez ülkelerinden, gerekse AB ülkelerinden ülkemize ciddi yatırımlar gelecektir. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor, 2006 daha iyi olacaktır." Veliaht Prens Maktum ve heyeti birlikte Dolmabahçe Sarayı'ndaki Hoca Ali Rıza'nın retrospektif sergisini gezdi. Erdoğan ve konuk Şeyh, daha sonra Çırağan Sarayı'na geçti. Erdoğan, burada konuk Şeyh ve heyeti onuruna bir iftar yemeği verdi. Dubai Emiri Şeyh Muhammed Raşit el-Maktum da, anlaşmayla ilgili "Yatırımlarımız sürecek" yorumunda bulundu. Bu arada, Veliaht Prens Maktum, Boeing 747 tipi özel uçağıyla, kendisine eşlik eden 50 kişilik heyeti ise ayrı bir uçakla geldi. Dubai Holding Başkanı Muhammed el-Gergawi de 11 Ekim'de Kadir Topbaş'la toplantı düzenleyerek yatırım kararlarının detaylarını açıklayacak. (aa, Radikal)