Dubai'ye Türk metrosu

Yılın en büyük raylı sistem inşaat ihalesi olarak kabul edilen Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Metrosu inşaatı ihalesini, aralarında Türkiye'den Yapı Merkezi A.Ş.'nin de bulunduğu konsorsiyum kazandı.

DUBAİ/ANKARA - Yılın en büyük raylı sistem inşaat ihalesi olarak kabul edilen Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Metrosu inşaatı ihalesini, aralarında Türkiye'den Yapı Merkezi A.Ş.'nin de bulunduğu konsorsiyum kazandı. Yapı Merkezi A.Ş. Proje Geliştirme Direktörü Erdem Arıoğlu, ihalenin, Türkiye ve şirketleri açısından 'çok önemli başarı' olduğunu belirterek, "Kazandığımız proje, dünyanın bir defada ihale edilmiş en büyük raylı sistemi projesidir. Türkiye'nin de bunun içinde yer alması gurur verici bir olay" diye konuştu.
Ortadoğu'nun ilki olacak
İhalenin Ortadoğu'nun ilk raylı sistem projesi olduğunu belirten Arıoğlu, şunları söyledi: "Bundan sonra işin arkası gelecek. Bu ihale, Ortadoğu'da büyüme hedefimizin açılışı oldu. İhalenin diğer önemli noktası, üçüncü ülkelerde Japonlarla beraber, Türk-Japon müteahhitlik işbirliğini pekiştiren iş olması. Bu Türk-Japon müteahhitlik işbirliğinin üçüncü ülkelerde artarak güçlenmesine katkıda bulunacak. Konsorsiyumun kazandığı toplam ihale sözleşme tutarı 3.8 milyar doları geçiyor." Bu arada, Dubai Belediyesi'nce açılan ihale çerçevesinde Yapı Merkezi, metronun 15 yıllık bakım-onarım işini de yapacak.
Konsorsiyum ortakları
Obayashi ve Kajima ile beraber inşaat işlerini üstleneceklerine dikkat çeken Arıoğlu, Mitsubishi'nin ise sistem ortağı olarak elektromekanik işlerini yapacağını vurguladı. Projenin 2.5 milyar dolarlık kısmının inşaat ile ilgili olduğunu anlatan Arıoğlu, Yapı Merkezi olarak 25 yıldır raylı sistemler ve metro konusuna odaklandıklarını, yurtiçindeki tecrübelerini yurtdışına da taşımayı amaçladıklarını ifade etti.
Mitsubishi, Obayashi Corp., Kajima Corp. gibi Japon şirketlerinin de bulunduğu konsorsiyum, Dubai hafif raylı sistemini beş yıllık bir sürede inşa edecek. Yapı Merkezi şirketinin konsorsiyum ortakları Mitsubishi, Obayashi ve Kajima dünyanın en büyük sanayi ve inşaat firmaları arasında. Mitsubishi metro araçları ve sinyalizasyon sistemleri üretiminde dünyadaki en son teknolojileri üretiyor. Obayashi ve Kajima ise Japonya'nın en büyük müteahhit firmalarından. Söz konusu ihaleye, Alstom, Siemens ve Bombardier gibi büyük uluslarası şirketlerin başını çektiği konsorsiyumlar da katıldı.
Gül: Önemli bir ihale
Bu arada, resmi ziyarette bulunacağı Bahreyn'e gidişinden önce Esenboğa Havaalanı'nda soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk-Japon firmalarından oluşan konsorsiyumun Dubai'deki ihaleyi kazandığı bilgisinin kendilerine ulaştığını, anlaşmanın imzalandığını söyledi. Gül, "Dubai gibi rekabetin acımasızca sürdüğü yerde Yapı Merkezi'nin böyle bir ihale kazanması önemli" dedi. Gül, kendisinin de bir süre önce buraya yaptığı ziyarette konuyu gündeme getirdiğini ve ihalenin Türkiye lehine sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Gül, hükümetin bu gibi ihaleleri yakından takip ettiğini, daima işadamlarının yanında olacaklarını söyledi. (aa, Radikal)