Düğmeye AKP basmamış

'Çete beni dışladı'
Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) odaklanan yolsuzluk operasyonunu, ismi gizlenen bir müteahhit başlatmış. Müteahhit iki ay önce Emniyet'e giderek, "EÜAŞ ihalelerinde çete beni dışladı" demiş. Emniyet, bilgi ve deliller üzerine telefon takibine girişmiş.
Müsteşara gözdağı
Tutuklu işadamı İbrahim Selçuk'un, işadamlarıyla bürokratlar arasında, ihalelerdeki rüşvet-tehdit-yolsuzluk çarkını işlettiği öne sürülüyor. Selçuk ve ekibi, Güler'in danışmanı Tolga Erpolat'ı tehdit etmiş, müsteşar Sami Demirbilek'e de gözdağı vermiş.
Telefon trafiği
Selçuk, operasyonu engellemek için üst makamlarda çok uğraşmış. Bir dönem Çakıcı ile teması nedeniyle de izlenen Selçuk'un AKP'li İdris Naim Şahin'le görüşmesi dinlemeye takılmış. Selçuk, AKP'li Mehmet Mir Dengir Fırat'ın adını da kullanmış...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Enerji Bakanlığı'ndaki çete-yolsuzluk-rüşvet operasyonunda düğmeye Enerji Bakanı Hilmi Güler'in değil, ismi gizli tutulan bir muhbirin bastığını ortaya çıkardı. Emniyet'in, Enerji Bakanlığı'nın talebi üzerine değil, bir müteahhidin ihbarı üzerine harekete geçtiği öğrenildi. Enerji'deki ihale yolsuzluğunda 'maestro'nun Ezgi İnşaat'ın sahibi İbrahim Selçuk olduğu; Güler'in danışmanını tehdit eden Selçuk ve adamlarının, Müsteşar Sami Demirbilek'e de gözdağı verdikleri öğrenildi.
Selçuk'un, sır gibi saklanan soruşturmadan daha önce haberdar olduğu, gözaltına alınmadan üç gün önce operasyonu durdurmak için harekete geçtiği anlaşıldı. AKP yöneticisi ve milletvekili İdris Naim Şahin'in de İbrahim Selçuk'la telefonla konuşurken dinlemeye düştüğü; telefon görüşmelerinde AKP Başkan Yardımcısı Mehmet Mir Dengir Fırat'ın da adının geçtiği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürvekili Önder Piyade, Genel Müdür Yardımcısı Servet Üst, Ezgi inşaat şirketi İbrahim Selçuk, Fernas firmasının sahibi ve AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun kuzeni Muzaffer Nasıroğlu, Aska Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, işadamı Necati Altun ve Nasıroğlu'nun yanında çalışan Yaşar Girengiz'in tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyon, Enerji Bakanlığı'nda konuyla ilgili açılan idari soruşturmadan iki ay önce başladı.
Operasyonda düğmeye, bir ihbar mektubu üzerine 8 Temmuz'da EÜAŞ ihaleleriyle ilgili soruşturma başlatılmasını isteyen Enerji Bakanı Güler'in değil, ismi gizli tutulan bir muhbirin bastığı anlaşıldı. EÜAŞ ihalelerine giren, ancak çete tarafından dışlanan müteahhidin, bakanlıktaki soruşturmadan yaklaşık iki ay önce Emniyet'e giderek ihbarda bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Emniyet, ihbarcı müteahhidin verdiği bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra, adı geçen bürokrat ve işadamlarının telefonlarını dinlemeye aldı.
Çakıcı ilişkisi
İşadamı İbrahim Selçuk'un, yolsuzluğa yönelik son operasyondan önce, çete lideri Alaattin Çakıcı'ya yönelik operasyon kapsamında da dinlendiği ortaya çıktı. Çakıcı'nın bir adamı ve MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'yla yaptığı konuşmalar üzerine, Selçuk'un telefonunun da dinlemeye alındığı; ancak üç ay süren bu dinlemede suç ve suç unsuruna rastlanamadığı için dinlemeye son verildiği bildirildi. İhale yolsuzluğunu, Selçuk'un yönettiği belirtildi. İhalelere girmek isteyen müteahhitlerin önce Selçuk'a başvurduğu; kazanacak şirkete Selçuk'un karar verdiği; bürokratlarla bağlantı kuran Selçuk'un, ihaleyi kazanmasına karar verilen şirkete özel ihale şartnameleri hazırlattığı; ihaleyi alan şirketin diğer şirketler ve bürokratlara 'çıkma' tabir edilen rüşvet dağıttığı öğrenildi.
Müsteşara gözdağı
Güler'in danışmanı Tolga Erpolat'ı tehdit eden Selçuk ve adamlarının Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek'e de gözdağı verdikleri saptandı. Selçuk ve adamlarının, Demirbilek'e "İşimize mani olursan kötü olur" mesajı verdikleri belirtildi. Soruşturmanın, bu tehdit ve gözdağı verme eylemleri nedeniyle 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası kapsamına sokulabildiği bilgisine ulaşıldı. İbrahim Selçuk'un, sır gibi saklanan operasyondan son anda haberdar olduğu ve operasyonu önlemeye çalıştığı öğrenildi. Selçuk'un, gözaltına alınmadan üç gün önce bazı üst düzey ziyaretlerde bulunduğu ancak operasyonu önlemeyi başaramadığı anlaşıldı.
Selçuk her taşın altında
AKP Genel Sekreteri ve Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin'in de İbrahim Selçuk'la telefonda konuşurken dinlemeye düştüğü ortaya çıktı. Ancak Şahin'in Selçuk'la ihale işi konuşmadığı belirtildi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mir Dengir Fırat'ın adının da dinlenen telefon görüşmelerinde bir kez geçtiği, Selçuk'un, Fırat'tan 'Dengir ağabey' diye bahsettiği öğrenildi. Selçuk'un yolsuzluğu yönettiği Köroğlu'ndaki bürosuna gelenler arasında, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun da olduğu, Selçuk'la, ANAP'ta siyaset yaptığı dönemde tanıştığı anlaşıldı. Selçuk'un, polis ifadesinde bir işadamından alacağı için MİT'çi Kaşif Kozinoğlu'ndan yardım istediğini doğruladığı, ancak Kozinoğlu'nun işi Çakıcı'ya havale etmesinden bilgisi olmadığını söylediği belirlendi. Selçuk'un, "MİT'in imkânlarıyla tahsil edecekler sandım. Çakıcı bağlantısını bilmiyorum" dediği bildirildi. Kozinoğlu'nun, Selçuk'un 300 milyarlık alacak işini Çakıcı'ya havale ettiği ancak Çakıcı'nın bu miktarı az bulduğu için tahsilatı gerçekleştirmediği ortaya çıkmıştı.