Dünya aç gözlü yöneticinin primine geçit vermiyor

Dünya aç gözlü yöneticinin primine geçit vermiyor
Dünya aç gözlü yöneticinin primine geçit vermiyor

Thierry Morin (üstte) görevinden görüş ayrılıkları nedeniyle ayrıldığını açıklamıştı. İsveç?te hükümet patronları ve yöneticileri primler konusunda prensipler belirlemek için toplantıya çağıracak. AIG?de de yöneticilere dağıtılan primlerin yaklaşık üçte biri iade ediliyor.

1- Devletin kurtardığı ABD'li sigorta devi AIG'de finansal ürünler bölümü yöneticileri 165 milyon dolarlık primin 50 milyon dolarını iade ediyor 2- İsveç, aralarında TeliaSonera'nın da olduğu 53 kamu şirketinde yöneticilere prim ödenmesini yasaklıyor. Hükümet özel sektöre de çağrı yaptı 3- Fransız hükümeti Valeo'nun görevden ayrılan İcra Kurulu Başkanı Thierry Morin'in alacağı 4.4 milyon dolar tazminata karşı çıkacağını açıkladı

WASHINGTON/ PARIS/ STOKHOLM- Dünya ekonomi krizden çıkış için çözüm yolları araştırırken, faturanın bir kısmı da yönettikleri şirketler zarar etmesine rağmen yüksek primler almaktan vazgeçmeyen yöneticilere çıkıyor. Birçok ülkede yöneticilerin yüksek prim almalarını engelleyici yasal düzenlemeler gündeme gelirken, bazı ülkelerde ise primler yüksek vergilendirme yoluyla geri alınmaya çalışılıyor. ABD’de ise 5 milyar dolardan daha fazla kamu desteği alan banka ve şirketlerde ise bol primli güzel günler çoktan geride kalmış görünüyor. Dünya dün ABD, İsveç ve Fransa’da yönetici primlerine yönelik şu önlemleri konuştu:

AIG’de 10 yöneticiden dokuz’u primden vazgeçti: ABD’nin 175 milyar dolar kamu desteği alarak ayakta kalan sigorta devi AIG’de finansal ürünler bölümünün yöneticilerine dağıtılan primlerin yaklaşık üçte birinin iade ediliyor. New York eyalet başsavcısı Andrew M. Cuomo,  yaptığı açıklama da sigorta şirketi AIG’nin en yüksek primi alan 10 yöneticisinin dokuz’unun parayı iade etmesi için ikna ettiğini belirtti. Cuomo, AIG yöneticilerine bu ay içinde dağıtılan 165 milyon dolarlık primin 50 milyon dolarının iade edileceğinin kendisine taahhüt edildiğini ifade etti. Cuomo, 165 milyon dolarlık primin AIG yöneticilerine dağıtıldığının öğrenilmesi üzerine bu primleri alan isimlerin kamuoyuna liste halinde açıklama yapılabileceğini belirtmişti. Başsavcı Cuomo, aldıkları primleri iade eden yöneticilerin isimlerinin kamuoyuna açıklanmayacağını da vurguladı.   

Rekor zarar açıklamıştı
Ekonomik kriz ortamında hükümetten aldığı kaynaklarla ayakta kalmaya çalışan sigorta şirketi AIG’nin yöneticilerine dağıtılan yüksek ölçekte primler, ABD kamuoyu ve yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Bazı AIG yöneticilerinin ölüm tehditleri aldığı haberleri de kamuoyuna yansımıştı. AIG, 2008 yılının son çeyreğinde 61.7 milyar dolar zarar açıklarken, bu miktar ABD’de bir şirketin bir çeyrekte açıkladığı en yüksek zarar olarak kayıtlara geçmişti.
İsveç kamuda prim dağıtmayacak: İsveç hükümeti kamuya ait şirketlerin yöneticilerine prim dağıtımının yasaklandığını açıklarken, özel sektör şirketlerine de aynı uygulama için çağrıda bulundu. Şirketlerinde de aynı uygulama için çağrıda bulundu.
Girişimcilik Bakanı Maud Olofsson, Maliye Bakanı Anders Borg ve Mali Piyasalar Bakanı Mats Odell günlük Dagens Nyheter gazetesine yazdıkları ortak makalede  “Hükümet kamu şirketlerinde prim konusunda düzenlemeler yapmaya karar verdi. Esnek prim ve tazminat sistemini kesinlikte ortadan kaldıracağız. Kamu şirketlerindeki üst yöneticiler yalnızca maaş alacaklar” dedi.

Telia Sonera da var
İsveç hükümeti aralarında telekom devi TeliaSonera, mortgage şirketi SBAB ve Nordea bankacılık grubunun da bulunduğu 53 şirketin hâkim ortağı. İsveç’te şirketler ABD ve İngiltere’ye göre yöneticilere çok daha düşük prim vermelerine rağmen kriz döneminde bu uygulama bile tepki çekmişti. İsveç’te işsizlik geçen ay yüzde 8’e ulaşmış ve ekonominin  geçen yılın ikinci çeyreğinden itibaren durgunluğa girmişti. İsveç’te 2009 yılında ekonominin yüzde 2 oranında küçüleceği tahmin ediliyor. Bakanlar yazdıkları makalede “Önümüzdeki yıl çok sayıda vatandaş büyük fedakârlık yapmak zorunda kalacak. Aynı dönemde bazıları gereksiz olarak tanımlanabilecek bazı fırsatlardan yararlanırsa ülkeyi birarada tutmamız mümkün olmaz. Kamu şirketlerindeki tüm yöneticilerin İsveç halkının çıkarları icin çalıştığı açık. Ancak primlerin makul ve şeffaf olması şarttır” dediler. Bakanlar ortak makalelerinde hükümetin tüm özel sektör şirketlerinin patronlarını da, yöneticilerin ve yönetim kurulu üyelerinin primler konusunda prensipler belirlemek için toplantıya çağıracağını açıkladı.
Fransa, Valeo’da paraşütü parçalıyor:  Fransız hükümeti zor durumdaki otomotiv yan sanayii şirketi Valeo’nun hafta başında görevden ayrılan yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Thierry Morin’in alacağı 4.4 milyon dolarlık tazminat paketini (altın paraşüt) engelleyeceğini açıkladı.  Valeo’nun yüzde sekiz hissesi devlete ait bulunuyor. Hükümet sözcüsü  Luc Chatel genel kurulda prime karşı çıkılacağını belirterek “Devlet, Valeo’ya yardım etti. Bu koşullar altında primi kabul etmek mümkün değildir” diye konuştu.  Valeo yılı 207 milyon avro zararla kapatmış ve kasım ayında 1600’ü Fransa’da olmak üzere 5 bin kişiyi işten atacağını açıklamıştı. Morin sekiz yıl yönettiği şirketten ‘görüş farklılıkları’ yüzünden ayrılacağını açıklamıştı. (Radikal)