Dünya artık 20 dolara evimizde

Teknolojideki hızlı gelişme artık dünya piyasalarını bile evimize taşıdı. Ekonomilerin global olduğu mali piyasalarda ise sınırların iyice ortadan kalktığı 21. yüzyılda yalnız milyar dolarlık dev portföyler değil...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Teknolojideki hızlı gelişme artık dünya piyasalarını bile evimize taşıdı. Ekonomilerin global olduğu mali piyasalarda ise sınırların iyice ortadan kalktığı 21. yüzyılda yalnız milyar dolarlık dev portföyler değil, küçük birikimler bile ABD, Avrupa veya Asya'da istediği bir ülkede seçtiği bir enstrümana parasını yatırabiliyor.
Sermaye için sınırlar ortadan kalkarken, bilginin dolaşımı da artık bilgisayarınızın ekranına, hatta cep telefonunuza çok da büyük meblağlar ödemeden akabiliyor. Türkiye'de veri sağlama konusunda uzmanlaşmış çok sayıda kuruluş var. Dev portföyleri yöneten banka ve aracı kurumlara hizmet için kurulan bu veri sağlayıcı kuruluşlar son yıllarda artan talep nedeniyle bireysel yatırımcılar içinde kapsamı dar ancak uygun fiyatlı paket programları devreye sokmaya başladı.
Ancak veri sağlayıcılar artık sadece İMKB hisse senedi ve tahvil piyasası değil, dünya hisse senedi, emtia borsalarını, hatta satın aldığınız 2008 Ağustos ayındaki kahve kontratınızın fiyatını bile evinize taşıyabiliyor. Verdiği hizmetin çeşitliliğine göre ücret alan bu kuruluşlarda fiyatlar 20 dolardan başlayıp Reuters yetkililerine göre sonsuza kadar yükselebiliyor.
İşte Türkiye'deki belli başlı anlık piyasa verilerini evinize, ofisinize hatta cep telefonunuza aktaran kuruluşlar:
REUTERS
150 YILDIR VERİ DAĞITIYOR: Reuters ekonomi ve media piyasalarını ilgilendiren, her türlü data, haber, resim ve görüntüyü dakikası dakikasına tüm dünya ülkelerindeki kullanıcılarına sağlayan tek uluslararası kuruluş. Ülke bazında para ve sermaye piyasalarına ait tüm veriler, anlık olarak müşterilere ulaştırılıyor. Örneğin, dünya borsası verileri, tahvil ve bonoları gibi. Medya piyasası içinse gazete, dergi ve online müşteriler için yazılı haber, resim, haber grafikleri ve videolar sağlıyor. Televizyon müşterileri için günde 24 saat haber, spor, moda, müzik, eğlence haberleri gibi konularda devamlı canlı görüntüler sağlıyor. 150 yıllık uluslararası bir kuruluş olan Reuters tüm haberlerini gazeteci ekibince hazırlıyor. Reuters, Türkiye'de 1876 yılından beri muhabir bulunduruyor. Ekim 1982'den bu yana da İstanbul ve Ankara'da ofisleri yer alıyor. Reuters'ta halen 65 çalışan var.
Türkiye'de 4 bin, yurtdışında 150 bin müşterisi bulunan Reuters'ta fiyatlar yüzlerce servisin kullanımına, yayın hakkına göre değişiyor. Ancak en basit ve ufak servisin ücreti 20 dolardan başlıyor ve alınan hizmetin içeriğine göre sonsuza kadar gidebiliyor.
INFO TRACE
İNTERNETTEN ÜCRETSİZ HİZMET: 10 yıldır hizmet veren Info Trace İMKB hisse senedi piyasaları başta olmak üzere tahvil bono piyasası, İstanbul Altın Borsası, VOB, TCMB piyasaları, Takasbank bilgileri, aynı zamanda tüm piyasaları ilgilendiren ekonomik haberler ve yüzeysel yurtdışı piyasaları anlık olarak sunuluyor. Ayrıca www.infotrace.com.tr sitesinden de anlık olarak ücretsiz hisse senedi piyasasını veriyor.
Yaklaşık 2 bin-2 bin 500 müşterisi bulunan İnfo Trace'in, internet sitesi ise çok kısa bir sürede 15 bine yakın üye sayısına ulaştı.
Şirketin hedefi: Uzun zamandır yazdırmakta olduğu, uydudan olduğu gibi internetten de yayın yapacak olan yeni ürünüyle tüm borsa yatırımcılarına, aracı kurumlara ve diğer finans kesimine uygun maliyetle hizmet vererek uydudan veri alan kullanıcı sayısını 10 bin-15 bin, internetten veri alacak kullanıcı sayısını ise 25 bin seviyelerine ulaştırmak. Şirket yüzeysel bilgiler için aylık 50-80 dolar ücret alıyor. İsteyen kullanıcılara ise derinlik bilgileri sağlanıyor.
IBS
ARACI KURUMSUZ İŞLEM İMKÂNI: IBS, İMKB hisse senedi, tahvil, Vadeli Opsiyon Borsası derinlikli ve yüzeysel verileriyle; fon fiyatları, takas saklama bilgileri, bankalararası para piyasası, TCMB verileri, pariteler, serbest piyasa döviz, repo, uluslararası önemli borsa endeksleri, Altın Borsası, gümüş, petrol fiyatları gibi veriler ve haberlere ulaşabiliyor. Sistemde bu verilere bağlı teknik analiz, takas analizi, para giriş-çıkışları, en çok düşen-çıkan, gibi istatistikler ve analizler yapabiliyor. Hatta kullanıcılar kendi analizlerini programlayabiliyor.
IBS kullanıcıları, entegrasyon sağlanmış aracı kurumlara direkt emir verip, portföy ve işlemini izleyip anında alım satım yapabiliyor. Bu sayede telefon etmeden, sıra beklemeden, büyük internet sayfalarında gidip gelmeden işlemlerini yapabiliyorlar. Kullanıcı internetten piyasaları izleyebiliyor. ADSL, GPRS, DialUp, kiralık hat, şirket network'ü, kablo modem fark etmiyor. IBS Real Trade Expert adlı ürün ise karar destek sistemi olarak tasarlandı. Bu ürünle kullanıcı saniyeler içinde yüzlerce veriyi alıp anlık analizler yapıp yatırımlara yön verilen kararlara destek sağlayabiliyor.
IBS derinlik payları gibi ana kaynaklara ödenen maliyetler hariç bedeli aylık 20 ile 1500 dolar aralığında değişiyor. Şirketin popüler ürünü IBS RealTrade Pro ise her şey dahil 99 YTL aylık ücretle sağlanıyor.
PLATO DATA
PAZAR PAYI YÜZDE 45: Plato Data'nın bir ürünü olan Para ve Sermaye Piyasaları Veri Aktarım Programı Euroline, yurtiçi para ve sermaye piyasalarında alım-satımı yapılan tüm enstrümanlar için gerçek zamanlı veri aktarımı ve gösterimi sağlıyor. 1998'de faaliyete geçen Plato, ürünün kullanıcı dostu (userfriendly) olmasına özen gösteriyor. İMKB'nin açıkladığı resmi abone sayısına göre Plato'nun pazardaki payı yüzde 45.
FOREKS
VERİLER CEP'E AKIYOR: Foreks İMKB tahvil-bono ve hisse senedi piyasalarıyla çeşitli analizler, takas verileri, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, yatırım fonları, TCMB, Serbest Piyasa, Eurobond fiyatları, çapraz kurlar, çeşitli emtia fiyatları, uluslararası borsa endeksleri, İstanbul Altın Borsası vb. tüm finansal verileri sunuyor. Şirket ayrıca tüm yurtdışı hisse ve vadeli işlemler borsalarıyla emtia borsa verilerini sunuyor. Haber servisi de yapan Foreks'te çağrı cihazlarıyla başlayan veri yayını, VBI (uydu) teknolojisi, internetiyle GPRS üzerinden cep telefonları, Blackberry vb. cep bilgisayarlarına kadar devam etti. Foreks'in QuoteFlash ürünü veri yayın sistemiyle tüm dünya piyasaları uygun bütçe ile izlenebiliyor.
Foreks'in İMKB'ye yönelik hizmetleri arasında internetten derinlikli veri yayını, anlık alım-satım platformu ve analizler bulunuyor.
Foreks halihazırda FX2000 ürünü ile Türkiye'de 6 bin, Yunanistan'da ise 1000'e yakın terminalle hizmet veriyor. Türk şirketi Yunanistan'da pazarın en büyük üçüncü kuruluşu durumunda. Romanya'da ise 400'e yakın ekranı bulunuyor. Foreks, yüzde 40'a yakın pazar payıyla sektörde ilk sıralarda yer alıyor. www.foreks.com sitesiyle internet üzerinden de bilgi akışı sağlayan Foreks, İsviçre, Türkiye, Yunanistan ve Romanya'da ise 600'e yakın QuoteFlash mobil finansal veri izleme platformu bulunuyor.
D FİNANS
WEB TASARIMI DA YAPIYOR: İMKB'den hisse ve tahvil-bono verilerini canlı yayımlayan D Finans ayrıca, Takasbank, fon verileri ile serbest piyasadaki döviz-altın, parite, yurtdışı borsalar, haberler, vb. birçok veri de sağlıyor. D Finans ayrıca kullanıcılarına değişik analizler geliştirmek, web çözümleri sunmak, özel araçlar geliştirmek gibi alternatifler de sunuyor.
D Finans'ın halen yaklaşık 10 kadar kurumsal, değişik ürünlerde 1000'den fazla ücretli bireysel abonesi bulunuyor.
D Finans bigpara.com, masaüstü ürünlerle içerik hizmetleri ve projeler olmak üzere hizmetlerini üç grupta topluyor. Bigpara. com Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen finans portalı. Ücretsiz sitede sadece bazı analizlerin olduğu bölümlere Finans Dünyası aboneliği gerekiyor. Masaüstü ürünlerde, teknik analiz programı MetaStock'un Türkiye satışı, Bigchart adlı teknik analiz aracı, bigparapro ve bigbox adında canlı ve derinlikli borsa izleme araçları, downloader data servisi, mobil ve SMS hizmetleri de var. Projelerde ise portföy yarışması ayrıca, DOL işbirliği ile web tasarım, hosting, vb. uygulamalar yapılıyor.
MATRİKS
ANALİZ SEVENLERİN SİTESİ: Matriks, uydu yayınıyla Profesyonel Veri Terminali, Derinlikli ve Yüzeysel İnternet Veri Terminali, Yüzeysel Veri Terminali (Java Matriks / Java Trader), Matriks Metastock Downloader, Matriks Web Analiz gibi yazılımlarıyla birlikte veri aktarım ürünleri olarak da DB-Matriks (Profesyonel Veri Aktarım Uygulaması), Stream-Server, Web Exporter gibi ürünler vasıtasıyla kullanıcılarına veri sunmaktadır.
Ayrıca, Matriks Mobile® adını taşıyan ve cep telefonları üzerinde veri izleme imkânı da sağlıyor. Matriks ile ilgili detaylı bilgi, www.matriksmobile.com adresinde. Yine, Matriks E-Broker ürünüyle kullanıcılara internet üzerinden hisse senedi ve VOB' da işlem yapma imkanı sağlanıyor. Yurtiçi ve yurtdışı tüm mali piyasalarla ilgili verileri eşzamanlı sunan Matriks Anadolu Ajansı'nın yanı sıra, Dow Jones, Bloomberg, Afx gibi internet sitelerinden güncel haberler de sunuyor. Resimli ve ekli dosya olarak haber gönderilmesi, önemli toplantılardan haberlerin anında görüntülü ve sesli yayını veriliyor,
Ayrıca hisse ve aracı kurum bazında takas dökümleri ve detaylı analiz imkânları, bilanço analizleri Matriks radar (para giriş çıkışı vb. gibi hareketli hisselerin tespiti) gibi çok sayıda detay bilgi sağlanabilen hisse senedine ilişkin analiz imkânı sağlıyor. Ayrıca Indicator Builder, Indicator Pozisyonları, Indicator Değerleri, Sembol Builder gibi teknik analizler bulunuyor.
Matriks'in terminal ürünü kullanıcı sayısı 4 bin 500. Ayrıca, internet üzerinden profesyonel olmayanlar için Java ürünü kullanıcı sayısı, 15 bin civarında. Amatör kullanıcılar için hazırlanan Java Trader ürününün üç aylık kullanım bedeli 50 YTL düzeyinde, Profesyonel Veri Terminali Full Versiyon'u ise aylık 160 YTL.
Ayrıca, veri aktarım ve online işlem uygulamaları sağlayan ihtiyaç ve isteğe göre hazırlanan paketlerin ücreti ise aylık 500 USD ile birkaç bin dolar arasında değişiyor. Matriks terminalleri üzerinden gerek video ve ses, gerekse ekran görüntüleri, canlı yayımlanabiliyor. Hatta lisanslı olarak Türkiye'de ilk kez LİG TV'yi izlenebiliyor.
Yine, Matriks terminallerine, ünlü teknik analiz programı Metastock'un System Tester, Stock Explorer, Indicator Builder ve Expert Advisor gibi modülleri de ilave edilmiş durumda.