Dünya Bankası da enerji için kesenin ağzını açtı

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Türkiye'ye enerji verimliliği ile ilgili olarak birkaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi açacaklarını söyledi

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, yeni projeler üzerinde görüşüldüğünü dile getirerek “İki yeni kredi hattı söz konusu olabilecek. Özel sektör, bankalara enerji verimliliği ilgili olarak bir kaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi söz konusu olacak” dedi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız dün Zachau’yu kabul etti. Yıldız, enerji verimliliği kapsamında 3-4 yıl içerisinde yapılan yatırımı amorti edecek bir sistemi kurgulamak gerektiğini belirtirken, mantolama ve izolasyona ilişkin enerji verimliliğini yakından ilgilendiren bir projelerinin bulunduğunu; bunun finans tedarikine dönük de önemli bir gelişme beklediklerini söyledi.
Zachau da dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ve reformlar sayesinde Türkiye’de enerji sektöründe ilerleme kaydedildiğini belirten Zachau, “Biz daha fazla reformların, daha fazla çalışmaların, daha fazla ilerlemenin gelmesi için desteklerimizi sağlamaya hazırız” dedi. Türkiye’nin yenilebilir enerjide de oldukça ilerleme gösterdiğine dikkati çeken Zachau, geçen yıl Türkiye’nin Dünya Bankası ve 12 donörün sağladığı temiz teknoloji fonundan yararlanan ilk ülke olduğunu, bundan da gurur duyduklarını söyledi.
Türkiye ile Dünya Bankası’nın bir takım muhtemel yeni projeler üzerinde görüştüğünü söyleyen Zachau “İki yeni kredi hattı söz konusu olabilecek. Özel sektör, bankalara enerji verimliliği ilgili  bir kaç yüz milyon dolar civarında iki yeni kredi gelecek. Bununla birlikte yine üzerinde birlikte çalıştığımız alanlardan bir tanesi Türkiye’nin enerji verimliliği ile birlikte çevre konularıyla da ilgili olarak yapılabilecek reformlar. Yenilebilir enerji alanında ve çevre yönetimi ile ilgili bir takım çalışmalar devam etmekte. Bu çalışmalara dönük rakamlar şu anda belirlenmiş değil, belirlenecektir” dedi. (aa)


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara