Dünya Bankası kriz beklemiyor

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'de kısa ve orta vadede kriz beklemediklerini söyledi. Hükümet ve Merkez Bankası'nın küresel ve iç gelişmelere karşı ayarlamalar yapma kapasitesini öven Vorkink...

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye'de kısa ve orta vadede kriz beklemediklerini söyledi. Hükümet ve Merkez Bankası'nın küresel ve iç gelişmelere karşı ayarlamalar yapma kapasitesini öven Vorkink, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükselterek enflasyonu kontrol altında tutma kararlığınına ilişkin sinyaller verdiğini ifade etti.
Vorkink, The New Anatolian gazetesiyle yaptığı söyleşide, "Geçen otuz, otuz beş günde olanlara bakıp da bütün bir yıl boyunca neler olacağı hakkında yargıya varmak için bence erken" dedi.
Vorkink, ocak-mayıs dönemindeki enflasyonunun yüzde 5'e yaklaşması nedeniyle yüzde 5'lik yıllık enflasyon hedefinin yakalanmasını mümkün görmediğini belirtti. Faiz artırımının enflasyonla mücadalede en etkili araçlardan olduğuna dikkat çeken Vorkink, "Merkez Bankası da enflasyonu kontrol altında tutmak için kararlı olmaya, gerektiğinde faizlerde artışlar yapmaya hazır olduğu sinyalleri veriyor" şeklinde konuştu.