Dünya Bankası: Para çıkışından korkuyoruz

Dünya Bankası'na göre, yükselen piyasalardaki oynaklık ve yabancı sermayelerin kaçacağı korkusu gelişen ülkelerin mali piyasalarının kritik bir dönemine rast geldi.

İSTANBUL - Dünya Bankası'na göre, yükselen piyasalardaki oynaklık ve yabancı sermayelerin kaçacağı korkusu gelişen ülkelerin mali piyasalarının kritik bir dönemine rast geldi. Financial Times'de yayımlanan Dünya Bankası uzmanı Mansoor Dailami'in raporunda, "Bu dönem, piyasalarını geliştirmeye çalışan ülkeler için çok kritik" denildi.
Birçok yabancı yatırımcının bu ülkelere yatırım yaparak yerel pazarları geliştirip güçlendirdiği vurgulanan raporda yükselen piyasalarda en büyük para girişinin geçen sene Rusya ve Türkiye'ye olduğu vurgulandı. Ancak geçen hafta pazarlardaki oynaklık iki sene içinde gelişen pazarların kaydettiği en büyük para çıkışını tetikledi. Dailami "Eğer yabancılar geri çekilirse, yerel pazarlardaki fiyatlar artacak ve biz de bundan korkuyoruz" dedi. Raporda yerel hisselere akan paranın daha çok tanınan şirketlerde toplanabileceği endişesi vurgulandı.