Dünya Bankası'ndan 2 milyar dolar destek

Dünya Bankası, Türk ekonomi yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonunda 'Ülke Yardım Stratejisi'ni 2 milyar dolarlık artırarak, 6.5 milyar dolara çıkarılmasını kabul etti.
Haber: GONCA ŞENAY / Arşivi

ANKARA- Dünya Bankası, Türk ekonomi yetkilileriyle yaptığı görüşmeler sonunda 'Ülke Yardım Stratejisi'ni 2 milyar dolarlık artırarak, 6.5 milyar dolara çıkarılmasını kabul etti. Genişletilen stratejide enerji projeleri ve başta istihdama yönelik projeler olmak üzere sosyal projelere ağırlık verilecek. Dünya Bankası'nın Ülke Yardım Stratejisi kapsamında kullanılacak kaynak 4.5 milyar dolardan, 6 milyar 586 milyon dolara çıkarken, 2004-2006 yılları arası olmak üzere daha önce 3 yıl olarak belirlenen süre 2007'ye uzayacak.


Büyütmek için tıklayınız

Dünya Bankası ile Türk ekonomi yetkilileri arasındaki görüşmeler sonucunda stratejinin bu doğrultuda geliştirilmesi konusunda geçen hafta anlaşmaya varıldı. Dünya Bankası yönetimi konuyu Washington'daki ilk toplantıda ele almayı planlıyor.
Ağırlık istihdamda
Genişletilen strateji ile öncelikle istihdama yönelik projelere ağırlık verilecek. 2 milyar dolarlık artışta en büyük dilim tek başına bir programa verilecek. İşgücü piyasasının altyapısının sağlıklı yasal düzenlemelerle güçlendirilmesi, mevcut kurumların daha sağlıklı işler hale getirilmesine yönelik programa 800 milyon dolarlık ek kaynak sağlanacak. Ayrıca, İstanbul'da deprem riskinin azaltılmasına yönelik projeye de ek kaynak sağlanacak. Anlaşmayla Türkiye'deki sağlık sektöründeki projelerin yanında enerji sektörüne yönelik destek de artırılacak.
Türkiye açısından büyük önemi olan doğalgaz yeraltı depolama tesisine genişleyen strateji ile Dünya Bankası'ndan destek verilecek. İç Anadolu Bölgesi'ndeki Tuzgölü'nün altında yapımına başlanan doğalgaz depolama tesisine 300 milyon dolar destek verilecek. Bunun yanında elektrik şebekelerinin iyileştirilmesine ilişkin projeler de yeni stratejinin yürürlüğe girmesi ile destekten yararlanacak.
Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) önerileri doğrultusunda genişletilen Ülke Yardım Stratejisi Dünya Bankası'nın çalıştığı ülkelerdeki stratejisinin temel çerçevesini çizmesi açısından çok büyük önem taşıyor. Uygulandığı ülkelerde süresi genellikle üç yıl olarak belirlenen strateji bu süre içinde bu ülkede geliştirilecek tüm proje ve programlara rehberlik ediyor.