Dünya borsaları ABD ile düşüyor

Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz artıracağı beklentisi, dünya borsalarını vurdu.

İSTANBUL - Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz artıracağı beklentisi, dünya borsalarını vurdu. ABD Merkez Bankası (FED) yetkililerinin hafta başında yaptığı enflasyon uyarılarından sonra faiz artırımının devam edeceği beklentisi kuvvetlenince başta gelişmekte olan ülke olmak üzere dünya borsalarında sert düşüşler başladı. Cleveland FED Başkanı Sandra Pianalto'nun önceki gün yaptığı konuşmada, faiz artırımı sinyali vererek, "Gıda ve enerji haricinde tüketici fiyat endeksi geçtiğimiz üç ay içinde yüzde 3 yükseldi. Bu enflasyon rakamları, devam ederse benim rahatımı bozar" dedi.
ABD'de yapılacak yeni bir faiz artırımının, parayı gelişmekte olan ülke piyasalarından çekebileceği kaygılarıyla Brezilya Borsası Bovespa önceki gün kapanışta yüzde 4.33 geriledi. Dün de düş;üşünü sürdüren Bovespa seansın ilk dakikalarında yüzde 1.52 değer yitirdi. Önceki gün yüzde 4.56'lık şok düşüş yaşanan Arjantin Borsası Merval ise dün açılışta yüzde 0.66 geriledi. Dün ABD borsasının endeksi Dow Jones yüzde 0.91, Nasdaq yüzde 2.05, İngiliz S&P 500 yüzde 0.42 geriledi. Avrupa'da düşüşe ayak uydurdu. Fransa'dan CAC-40 Endeksi yüzde 2.36 gerilerken Alman Borsası Dax yüzde 2.13 düştü. Asya'nın lider piyasası Tokyo'da Nikkei Endeksi yüzde 4'ten fazla düşerken, kayıplar Hong Kong Borsası'nda yüzde 2.5'i buldu.
Bu arada ABD'de çekirdek üretici fiyat endeksi mayısta yüzde 0.3'le beklenenden fazla çıktı. Bugün de tüketici fiyatlarının açıklanacağını belirten bir uzman, "Önemli olan tüketici fiyatları. Beklenenin üzerinde rakam çıkması, faiz politikası için bir gösterge olacak" dedi.