Dünya coştu, dolar 1.52 TL, İMKB 35 bini aştı

İSTANBUL - Global piyasalarda artan risk iştahı ve bayram nedeniyle Türk piyasası kapalıyken global piyasalarda yaşanan yükselişlerin de dopingiyle dün Türk mali piyasaları sert bir ralli yaşandı. Gerek global piyasalarda yaşanan toparlanmanın dün de sürmesi, Türk piyasalarının kapalı kaldığı süreyi telafi etme çabasıyla İMKB günü yüzde 4,38 yükselişle 35,139 puandan tamamladı. Döviz piyasasında ise yabancı girişlerinin de etkisiyle kurlarda hızlı bir düşüş gözlendi. Paritenin de desteğiyle dolar bankalararası piyasada 1.52’lere kadar geriledi. Serbest piyasada ise dolar günü 1,53 TL’den, avro ise 2,1 TL’den günü tamamladı. 

Dünyada hızla toparlandı
Dün özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarında sert fiyat harekmetleri yaşandı. Bu ülkelerin para birimleri de son günlerde değer kazanmayı sürdürüyor. Dün Avrupa borsalarında yüzde 1 ile 2 bandında çıkış yaşanırken, gelişmekte olan ülke borsalarında yüzde 6’lara varan çıkışlar gözlendi. Rusya borsası kapanışa yakın yüzde 5,69, Macaristan ise yüzde 5 yükseldi.
İMKB’de ise yabancı işlemlerinin dün borsayı 35 bin puanın üzerine taşıdığını söyleyen bir analist, “Bizim borsamız kapalıyken dünya borsalarında yükseliş yaşanmıştı. Bugün de bu piyasalardaki yükseliş sürünce İMKB’deki çıkış çok sert oldu. Bu arada dünyada gelişmekte olan ülke piyasalarına girişlerde hızlanma görülüyor. Para birimleri değer kazanıyor, borsalar yükseliyor. Türkiye’de bundan etkileniyor. İMKB’ye baktığımızda iyi çıkan bilançolarında etkisiyle banka hisseleri ve Turkcell önderliğinde bir çıkış yaşandı. Diğer hisselerde kalıcı alım yerine gir-çık deniyorlar. Yani yabancı kendi hisselerini almayı tercih ediyor” değerlendirmesinde bulundu. (Radikal)