Dünya devlerine 'doğalgaz borsası' teklifi

Dünya devlerine 'doğalgaz borsası' teklifi
Dünya devlerine 'doğalgaz borsası' teklifi

Eurogas toplantına, GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı, Enerji Bakanı Taner Yıldız da katıldı. FOTOĞRAF: SAFFET YENİGÜN / DHA

510 milyar metreküp doğalgaz pazarını elinde tutan dev uluslararası şirketleri Antalya'da Eurogas toplantısında buluşturan Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Türkiye'de 'doğalgaz borsası' kurulmasını önerdi
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANTALYA - 510 milyar metreküp doğalgaz pazarını elinde tutan dev uluslararası şirketleri Antalya’da Eurogas toplantısında buluşturan Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Türkiye’de ‘doğalgaz borsası’ kurulmasını önerdi.
GAZBİR Başkanı Mehmet Kazancı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı Eurogas toplantısında üyelerden olumlu yanıt aldıklarını açıklarken, “Üyeler bu projenin mümkün olduğunu söylediler. Hiç istememelerine rağmen Türkiye olmadan bu işlerin olmayacağını gördüler” dedi.

EPDK’ya gönderme yaptı

Antalya’da Eurogas toplantısında bir grup basın mensubu ile bir araya gelen Kazancı, sektörün sorunları ve yeni projeleri hakkında bilgi verdi.
Kazancı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren şirketlere üvey evlat muamelesinde bulunduğunu ima etti. Petrolde kar marjının çok yüksek olduğunu belirten Kazancı, “EPDK petrolcüler gibi bize de sahip çıksın” diye konuştu. Kazancı, doğalgaz dağıtımı yapan şirketlerin BOTAŞ’tan tahsil ettiği doğalgaz hizmet bedelinin gelecek yıllarda artırılacağının da sinyalini verdi. 

Özel sektör Nabucco’ya talip

Kazancı, Orta Asya ve Ortadoğu doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımayı hedefleyen Nabucco Projesinde özel sektörün de ortak olması önerisinde bulunduklarını açıkladı.
Kazancı, şunları söyledi: “Biz de özel sektör olarak Nabucco Projesi’nde ortak olarak yer almak istiyoruz. 3200 km boru hattının 2 bin km’si Türkiye’de. Bu ülkede ciddi anlamda doğalgaz yatırımlarında başarılı olmuş bir özel sektör var. Neden biz de Nabucco’da yer almayalım?
Ortak olmaya hazırız. Davet edilirsek, projeye biz de gireriz. Önümüzdeki dönemde Avrupa’nın gaz ihtiyacı 500-780 milyar metreküplere kadar çıkacak. Bu nedenle Nabucco başta olmak üzere bir çok projeye ihtiyaçları var.”

‘Sonsuza kadar dayanamayız’

Kazancı, doğalgaz dağıtımı ihalelerinde birim hizmet bedellerinin çok düşük seviyede alındığını anımsatarak, 8 yıllık sürenin bitiminde bu bedellerin artırılacağını söyledi. Kazancı, “Bu sonsuza kadar devam etmez. Dayanıyoruz ama sekiz yıldan sonra da dayanabileceğimiz anlamına gelmiyor bu.
Nasıl dayandığımızı biz biliriz. İstanbul, Ankara gibi illere denk bir bedel gelecektir. 2010-2011’de süre doluyor. Ggaz dağıtım ihalelerinin yapıldığı illerde bu tarihlerden itibaren yeniden fiyat ayarlaması yapılmak zorundadır” dedi.

Kazancı: EPDK bize sahip çıksın
Başkan Mehmet Kazancı, petroldeki kâr marjlarının yüksek olduğunu, doğalgazda da uygun kâr marjları istediklerini dile getirdi. “Bu fiyatlarda daha fazla dayanamayız” diyen Kazancı, sistemin böyle gitmesi durumunda yabancıların gelip şirketleri toplayacağını ifade etti. Kazancı, “Sekiz yıl dayanırız belki ama sonsuza kadar da bu sürmez. EPDK petrolcüler gibi bize de sahip çıksın. EPDK’daki bölünme iş verimliliğini ve kalitesini artıracaktır” dedi. Aynı zamanda Aksa’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Kazancı, iyi partnerler bulmaları durumunda İstanbul İGDAŞ’ın özelleştirmesinde yer alabileceklerini açıkladı. Kazancı, doğalgaz borsası kurulması önerisine Eurogaz üyelerinin olumlu tepki verdiklerini  belirtirken, “Türkiye’de Gaz Borsası kurulması yönündeki önerimi toplantıda sundum. Mümkün olduğunu söylediler. Bu kadar kaynak çeşitliliğinin merkezinde olan bir ülkede bu olabilir görünüyor. Hiç istememelerine rağmen gördüler ki Türkiye olmadan bu işler olmayacak” dedi.