'Dünya ekonomisinde ağırlığınız artıyor'

Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'nin, dünya ekonomisindeki ağırlığının arttığını, ancak dalgalanmalardan daha az etkilenmesi için son yıllarda uyguladığı başarılı reformları ...

ANKARA/SİNGAPUR - Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger, Türkiye'nin, dünya ekonomisindeki ağırlığının arttığını, ancak dalgalanmalardan daha az etkilenmesi için son yıllarda uyguladığı başarılı reformları sürdürmesi gerektiğini kaydetti. Küresel ekonomide yükselen piyasalarda, likiditeye bağlı olarak bundan önce bir dalgalanma olduğunu hatırlatan Anne Krueger, "Bundan sonra da dalgalanmalar olacaktır. Türkiye bu dalgalanmalardan daha az etkilenerek, kırılganlığını azaltmak için uyguladığı başarılı reformları sürdürmelidir" diye konuştu.
Dalgalanmalara karşı uygulanan döviz kuru politikasının önemli bir araç olduğunun altını çizen Krueger, bu çerçevede, dalgalı kur politikasının, Türkiye'ye en uygun döviz kuru rejimi olduğunu ifade etti. Krueger, "Diğer hiçbir döviz kuru rejimi, dalgalı kur rejimi kadar Türkiye'ye yardım edemez" dedi. Dalgalı kur politikasının Türkiye'ye faydasının geçtiğimiz yıllarda kanıtlandığını belirten Krueger, bu kur politikasının şokları emdiğini ve borçların azaldığını, enflasyonun düştüğünü, ekonomik büyümenin de arttığını ifade etti.
Türkiye'nin dünya ekonomisindeki ağırlığının arttığını ve bunun en somut sonucunun da IMF'nin, Türkiye'nin kotasını artırması olduğunu belirten Anne Krueger, "Türkiye'nin IMF'deki kotasının artırılması, ekonomik büyüme oranının oldukça yeterli oranda gerçekleştiği ve Türkiye'nin dünya ekonomisindeki payının ve ağırlığının giderek arttığının onaylanmasıdır" dedi.
Krueger'den boşalan göreve getirilen John Lipsky, 1 Eylül'de işine başladı. IMF Başkan Yardımcılığı'na atanan John Lipsky, daha önce, JP Morgan'da başkan yardımcılığı yapıyordu.