Dünya ekonomisine Türkiye desteği

Dünya Ticaret Raporu'na göre, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı Güneydoğu Avrupa ülkeleri, 2004 yılında, Avrupa ortalamasından daha hızlı büyüdü.

CENEVRE/ANKARA - Dünya Ticaret Raporu'na göre, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı Güneydoğu Avrupa ülkeleri, 2004 yılında, Avrupa ortalamasından daha hızlı büyüdü.
Dünya Ticaret Örgütü'nün hazırladığı 2005 Dünya Ticaret Raporu'nda, dünya ekonomisinin geçen yıl, son 10 yılın yüksek düzeyi olan ortalama yüzde 4 büyüdüğü vurgulandı. Bu ekonomik büyümenin nedeni olarak dünya mal ticaretinin reel koşullarda, bir önceki yıla göre yüzde 9 büyümesi ve bunun da 2000'den bu yana en büyük büyüme olması gösterildi.
Raporda, Türkiye'nin içinde bulunduğu ülkelerin ekonomik büyüme hızının artmasının da, büyük ölçüde ticaret hacmindeki artıştan kaynaklandığı vurgulandı. Avrupa'da ticaret değerinin yüksek çıkmasının, avronun ABD Doları karşısındaki değer artışından kaynaklandığı, AB'deki ticaret hacminin artışının da büyük ölçüde 10 yeni üyenin dinamizminden beslendiği belirtildi. Türkiye'nin mal ticaretindeki artışın, Güneydoğu Avrupa bölgesini de etkileyerek, Avrupa'daki ticaret artışından daha dinamik hale geldiği vurgulandı.