Dünya event şampiyonu Türkiye'ye demir attı

Dünya event şampiyonu Türkiye'ye demir attı
Dünya event şampiyonu Türkiye'ye demir attı

Moyse, ?İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum?da mekân bakıyoruz? dedi.

Dünyanın en büyük event yani etkinlik şirketi olan Fransız GL Events Türkiye'de faaliyete geçti. İlk olarak Sakıp Sabancı Müzesi'nde The Seed'i işletmeye başlayan GL Events İstanbul'a 10 yıl içinde, yılda 300 milyon dolar kazandırmayı hedefliyor

İSTANBUL -  Dünyanın en büyük event yani etkinlik şirketi olan GL Events Group Türkiye’ye geldi. Ekonomist dergisinin bu haftaki sayısına açıklamalarda bulunan GL Event Group Türkiye Genel Müdürü Olivier Moyse, “Türkiye bizim için gelecek vaad ediyor. İstanbul’da The Seed’in işletmesini yapıyoruz. Şimdi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bodrum’da da yeni mekanlar bakıyoruz buralara da işletmeci olarak gireceğiz” dedi.
Türkiye ve özellikle de İstanbul’un potansiyeli, son dönemde yurt dışında bu alanda hizmet veren şirketlerin ülkeye gelmesine neden oluyor. Son olarak dünyanın en büyük event şirketi olan GL Events Group Türkiye’ye geldi ve ilk olarak Sakıp Sabancı Müzesi içindeki The Seed’in işletmesini aldı. Ancak şirketin hedefi, Türkiye’deki kongre turizmi pazarını büyütmek.  

Universiad’la keşfettiler
İzmir’de 2005 yılında yapılan Universiad’la ilk olarak Türkiye’de bir organizasyonda yer aldıklarını söyleyen Oliver Moyse, şirket yönetimini Türkiye’ye gelmeye nasıl ikna ettiğini şöyle anlatıyor: “2005 yılında Uluslararası Spor Federasyonu, İzmir’de yapılan Universiad’a destek vermemizi istedi. Bu organizasyonun sorumlusu bendim. Bu organizasyon sırasında gördüm ki Türkiye bizim için gelecek vaat eden bir ülke. Hemen bir rapor hazırlayıp şirket yönetimine sundum. Şirket yönetimi bu ülkede de var olmanın doğru bir karar olacağını düşündü. Bu yıl resmi olarak Türkiye’de şirket kurduk.”
2005 yılından sonraki gidip gelmeler sırasında Sabancı Grubu ve ailesiyle üst seviyede ilişkiler geliştirdiklerini söyleyen Moyse, The Seed salonunun işletilmesinin bu görüşmeler sonrasında kendilerine verildiğini dile getiriyor. Moyse, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bodrum’da da yeni mekanlar baktıklarını ve buralara da işletmeci olarak gireceklerini belirtiyor. 

Hedef İstanbul’u yıldız yapmak
İlk etapta Harbiye ve Sütlüce’deki kongre merkezlerini hedeflediklerini anlatan Moyse, ihale açılır açılmaz buralara teklif vereceklerini belirtiyor. Türkiye’ye mekan işletmeciliği ile girmelerine rağmen hedeflerinin aslında büyük kongre, toplantı ve fuarlar düzenlemek olduğunu ifade eden Moyse, şöyle devam ediyor: “İstanbul kongre turizmi konusunda kapasite olarak iyi yönetilen bir şehir değil. Uluslararası kapasiteye henüz ulaşılmadı. İki yeni kongre salonuyla beraber bu kapasiteye ulaşılacak. Bizim hedefimiz, dünyanın belli başlı şehirlerinde yaptığımız kongre, fuar ve şirket toplantılarını İstanbul’da da yapmak. Grup olarak altı yıl içinde tüm dünyada yatırım için 100 milyon avroluk bir para ayrıldı. Ancak bu paranın büyük kısmının İstanbul’a harcanması planlanıyor. Şirket olarak hedefimiz, İstanbul’u yıldız yapmak.”
Amaçlarının İstanbul’u kongre turizminde şu anda bulunduğu 20-25’inci sıralardan ilk beş şehir içine yükseltebilmek olduğunu söyleyen Moyse, “Hedef, 10 yılda İstanbul’u Barselona’nın yerine getirmek” diyor.

Yeni mekânlar bakılıyor
Yapılan kongrelerin Barselona’ya çok fayda sağladığını ve şehrin bu alandan yılda 300 milyon avro net gelir elde ettiğini söyleyen Moyse “Bugün İstanbul kongre turizminden 50 milyon avro gelir elde ediyor. Ancak 5-10 yıl içinde hedefimiz, bu rakamı 300 milyon avro’ya çıkartmak” diyor.

Dünya Kupası da onlara emanet  
Dünyada event sektörü üç ana faaliyet kolunda toplanıyor. Fuar ve sergiler gibi ticari veya halka açık yapılan gösteriler, kongre ve toplantılar, spor, sanat, kültür alanında yapılan büyük etkinlikler. 1978 yılında kurulan, Fransa menşeli bir şirket olan GL Event’s Group, beş kıtada yaptığı organizasyonları, sahip olduğu mekanları ve verdiği lojistik hizmetlerle bu sektöre entegre hizmet sunuyor. GL Event’in faaliyetleri üç ana grupta toplanıyor; Fuar, sergi kongre, toplantı ve gösteri organizasyonları, dünyanın önemli kentlerinde mekan işletmeciliği ve lojistik hizmetler.
Yüzde 38’ini Fransız Borsası’na açık olan Londra, New York, Barselona, Rio de Jenario, Budapeşte, Paris, Lyon gibi kentlerde 33 mekan işleten şirket 1 milyon metrekarelik event ve sergi alanına sahip. Örneğin GL Events 2009 yılı başında Torino’daki 2006 Kış Olimpiyatları  için yapılan 13 bin oturma kapasitesine sahip 20 bin metrekarelik alana sahip Torino PalOval’i 25 yıllığına kiralamış. Yine 2009 yılında Hollanda’nın en büyük oditoryumu olan Dünya Forum Kongre Merkezi’nin işletmeciliğini üstenmiş. Şirket uzun yılar Cannes Film Festivali’nin de organizasyonunu üstlenmiş. 

20 yıldır olimpiyat organize ediyor
Spor alanında 20 yıldır tüm olimpiyatların organizasyonlarını yöneterek önemli bir başarıya imza atan GL Events, UEFA Avrupa Şampiyonası ve 2008 Beijing Olimpiyatı’nın da ev sahipliğini yapmış. 2010’da Güney Afrika’da yapılacak olan Dünya Kupası’nı da düzenleyecek olan şirket, aynı zamanda dünyanın en büyük fuarı olarak bilinen Sirha 2009 Uluslararası Otelcilik, Catering, Yiyecek Fuarı’na da ev sahipliği yapmış. 307.9 milyon avro öz kaynağa sahip olan şirketin 2008 yılı net geliri 28.7 milyon avro olarak gerçekleşmiş. 
(Radikal)