Dünya geziyor ama Türkiye'de değil

Dünyada seyahatler yüzde 4.6 oranında artarken, Türkiye'ye seyahatlerde ise yüzde 7 gerileme görüldü. Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre...

ANKARA - Dünyada seyahatler yüzde 4.6 oranında artarken, Türkiye'ye seyahatlerde ise yüzde 7 gerileme görüldü. Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre, 2006 yılının ilk dört ayında, bir önceki yıla göre yüzde 4.6 oranında artışla 236 milyon seyahat gerçekleştirildi. Seyahat oranında en büyük artış yüzde 1.3 ile Afrika ve Ortadoğu bölgesinde yaşanırken, Asya-Pasifik bölgesinin yüzde 8 ile ortalamanın üstünde performans gösterdiği ifade edildi. Avrupa'ya yapılan seyahatlerdeki artış oranının ortalamanın altında kaldığına dikkat çekilen WTO verilerinde, Avrupa'nın yüzde 2.5 oranında çıkış yakalayabildiği belirtildi.
WTO verilerine göre, Hırvatistan yüzde 12 ile seyahat oranını en çok yükselten ülke oldu, Hırvatistan'ı izleyen Sırbistan-Karadağ yüzde 10, İspanya yüzde 6 ile bölgenin yıldızları oldu. Türkiye ise yüzde 7 oranında gerileme yaşadı. Öte yandan, Fransa Tur Operatörleri Örgütü CETO'nun altı aylık paket tur araştırmasına göre, Türkiye satışları yüzde 43 geriledi.